زمین خوردن سالمندان - امید نرسینگ

دلایل زمین خوردن سالمندان و راههای پیشگیری از آن

66425142
09124885083

زمین خوردن یکی از دلایل مراجعه به اورژانس در افراد بالای 65 سال در هر دو جنسیت است به طوری که 70% مرگ و میر در بالای 75 سال را شامل می شود. زمین خوردن سالمندان دلیل 90% شکستن لگن در افراد بالای 70 سال است.

عواملی مثل افزایش سن، مصرف دارو و اختلالات شناختی در سالمندان باعث این اتفاق می شود. در ادامه این مقاله از سایت موسسه اعزام پرستار امید نرسینگ به بررسی علل و راه های پیشگیری از زمین افتادن سالمندان می پردازیم.

زمین خوردن سالمندان

زمین افتادن در سالمندان می تواند نشانگر وضعیت جسمانی ناسالم، کاهش عملکرد، سرگیجه، درد مفاصل و عدم تعادل فرد باشد. زمین خوردن سالمندن می تواند باعث مرگ، آسیب مغزی و شکستن به خصوص در لگن شود که در این صورت زندگی برای سالمندان سخت و طاقت فرسا می شود. علاوه بر این از نظر اقتصادی دچار مشکلات زیادی می شوند.

زمین خوردن سالمندان - تعریف زمین خوردن

علت زمین خوردن سالمندان

از دلایل و بیماری هایی که در سالمندان باعث زمین خوردن می شود می توان به بیماری پارکینسون ، غش ، خستگی ، آرتریت ، عدم تعادل ، امراض پا ، سرگیجه ، کاهش قدرت و استقامت ، کوچک شدن تیروئید ، نقص در بینایی و مشکل در قدم زدن مانند کاهش ارتفاع گام اشاره کرد.

دلایل دیگر زمین خوردن ناگهانی افراد مسن:

 • پوشیدن لباس نامناسب
 • سطح لغزنده
 • تاریکی محیط
 • مشکلات مفصلی
 • مشکلات گوش
 • مشکلات مغزی نخاعی
 • مشکلات تلفیقی ( دیداری و شنیداری )
 • اختلالات در سیستم اسکلتی – عضلانی

شاید عدم سلامتی یکی از عواملی باشد که باعث افتادن در سالمندان می شود. ممکن است سالمند درگیر چند نوع بیماری باشد و زمین خوردن سالمند از عوارض آن بیماری ها باشد.

ممکن است دلیل زمین خوردن سالمندان اتفاقاتی مثل از دست دادن بینایی یا دست و پا باشد و همین موضوع باعث افتادن سالمندان می شود.
چک کردن گوش یک امر ضروری است.

گوش ، چشم و پا از عوامل مهم در حرکت کردن هستند. اگر سالمندی مشکل در گوش داشته باشد ممکن است در راه رفتن او تاثیر بگذارد و باعث افتادن او شود زیرا گوش داخلی و مایعی که در درون استخوان گوش داخلی وجود دارد موجب ایجاد تعادل در فرد می شود.

زمین خوردن سالمندان - علل زمین خوردن

چه زمانی زمین خوردن سالمندان موجب نگرانی است؟

یک بار زمین خوردن سالمندان به صورت ناگهانی نمی تواند نشانگر بیماری خاصی در آنها باشد ولی اگر در طول 6 ماه بیش از 2 بار این اتفاق رخ دهد بایستی نسبت به ارزیابی سلامتی او اقدام نمود و علت افتادن آنها مشخص شود. اگر سالمند بعد از به زمین خوردن آسیب شدیدی مثل عدم هوشیاری ، تب و اختلال فشار ببیند باید فوری درمان شود.

مشکلات روحی زمین خوردن سالمندان:

علاوه بر مشکلات جسمانی برای سالمندان مشکلات روحی در اثر زمین خوردن به وجود می آید. برای مثال وقتی سالمندان افتادن را تجربه می کنند، همیشه ترس افتادن در آنها وجود دارد و این ترس باعث می شود سالمندان نتوانند به تنهایی کارهای شخصیشان را انجام دهند. بعد از مدتی عملکرد بدن آنها کاهش می یابد و دچار مشکلاتی از جمله زوال عقل می شوند.

راههای پیشگیری از زمین خوردن سالمندان

 • اگر سالمندان سبک زندگی سالمی داشته باشند می توانند از زمین خوردن جلوگیری کنند. برای مثل خوردن آب به مقدار کافی در طول روز از غش کردن و سرگیجه جلوگیری می کند.
 • مصرف غذای سالم و مناسب برای اینکه سالمندان انرژی لازم برای انجام کارهایشان را داشته باشند.
 • ورزش کردن با توجه به شرایط جسمانی سالمند و انجام یکسری فعالیت های روزانه که باعث تقویت ماهیچه ها، بافت بدن و استخوان شود.
 • محیط زندگی سالمند باید نور مناسب داشته باشد تا نور کم یا زیاد باعث سقوط آنها نشود.
 • تغییرات بدنی سالمندان به خاطر افزایش سن زیاد است. چکاپ کامل برای آنها هر سالی یکبار واجب است.
 • شلوغی و هرج و مرج باعث زمین خوردن سالمندان می شود.
 • محیط خانه بایستی ایمن سازی گردد مثلا در کنار دیوارها ، راه پله ها ، حمام و دستشویی نرده نصب گردد تا سالمند بتواند با گرفتن آن از سقوط جلوگیری نماید.
 • استفاده از لوازمی نظیر واکر ، عصا و ویلچر برای سالمندانی که دچار سرگیجه و یا مشکل در راه رفتن هستند.
 • چک کردن قند خون در بیماران دیابتی زیرا افت شدید قند خون می تواند موجب بی هوشی و سقوط سالمندان شود.
زمین خوردن سالمندان - راههای پیشگیری

اعزام پرستار حرفه ای از موسسه امید نرسینگ

شرکت امید نرسینگ با تجربه چند ساله و همکاری با موسسه الفاطب، هر گونه خدمات پرستاری و پرستاری افراد سالمند و کودکان شما را انجام می‌دهد.

اگر چنانچه بیماری دارید که قادر به تحرک در رختخواب نیست و نگهداری ویژه نیاز دارد می توانید از موسسه امید نرسینگ درخواست پرستار نمایید تا با حضور پرستاری حرفه ای و مسئول دیگر نگران دچار شدن بیمار خود به زخم بستر نباشید و در صورتی که بیمار شما قبلا دچار این زخم ها شده است پرستار می تواند به شما در درمان زخم بستر بیمارتان یاری رساند.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید