زردی نوزادان - امید نرسینگ

علت و علائم زردی نوزادان

66425142
09124885083

زردی نوزادان چیست؟ آیا زردی در زمان تولد نوزاد طبیعی است؟ علائم زردی کدامند؟ طول درمان زردی در نوزادان چقدر است؟ علت زردی در نوزادان تازه متولد شده چیست؟

از آنجا که زردی بیماری شایعی در نوزادان است و همین موضوع موجب نگرانی خیلی از والدین می شود در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت و به کلیه سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد پس با ما همراه شوید.

زردی چیست؟

زردی، یرغان یا زرد شدن پوست نوزادان به علت وجود رنگدانه بیلی روبین زیاد در خون آن ها باعث بروز این عارضه در نوزادان می شود. مازاد بیلی روبین خون در نوزادن چند ماهه و یا بزرگسالان از طریق کبد دفع می شود، اما در نوزادان تازه متولد شده به دلیل بالغ نبودن کبد نمی تواند آن را دفع کند.

این عارضه بیشتر در نوزادانی به وجود می آید که قبل از هفته 38 به دنیا آمده اند. بیشتر نوزادانی که بین هفته 35 تا 40 به دنیا آمده اند برای درمان زردی به روش خاصی نیاز ندارند.

مقاله پیشنهادی: چرا پرستار کودک در منزل استخدام کنیم؟ 

زردی نوزادان - زردی چیست؟

علائم زردی در نوزادان

پزشک با بررسی اولیه ظاهری متوجه زردی نوزاد می شود. بعد با آزمایش هایی سطح بیلی روبین خون را اندازه گیری می کنند. یکی از نشانه های زردی در نوزادان، زرد بودن پوست و چشم آن هاست.

این زردی در نوزادان بیشتر در 4 تا 7 روزگی اتفاق می افتد، این اتفاق اول در صورت نوزاد خودش را نشان می دهد و بعد در قسمتهای مختلف بدن او خودش را نشان می دهد.

یکی دیگر از نشانه های زردی در نوزادان زمانی است که وقتی پوست نوزاد را به آرامی فشار می دهید، پوست نوزاد زرد می شود.

علت زردی در نوزادان تازه متولد شده چیست؟

  • نارس به دنیا آمدن نوزاد
  • نوزادانی که گروه خونی آنها با مادرشان یکی نیست
  • مشکل نارسایی کبد
  •  مشکل تغذیه، نوزادانی که شیر مادر یا شیر خشک را به اندازه کافی دریافت نمی کنند.
  • عفونت
  • خونریزی در هنگام تولد یا خونریزی های داخلی دیگر
  • کمبود آنزیم
  • دوقلو یا چند قلویی

پیشنهاد می کنیم مقاله استخدام پرستار خصوصی کودک در منزل را مطالعه کنید. 

زردی نوزادان - علت زردی

درمان زردی در نوزادان

درمان زردی باید با تشخیص پزشک شروع شود. برخی از نوزادن با قرار گرفتن در دستگاه فتوتراپی به صورت برهنه (پوشاندن دستگاه تناسلی آنها و بستن چشم های نوزاد) درمان می شوند.

در این روش باید بدن نوزاد را روزی دوبار چک کنید که متوجه کم شدن یا زیاد شدن زردی پوست نوزاد شوید. اگر با این روش زردی نوزادان کاهش پیدا نکرد نوزاد را باید به بیمارستان انتقال داد.

یکی دیگر از روش های درمان موثر زردی نوزادان افزایش تعداد دفعات شیردهی به نوزادان است. اگر سطح بیلی روبین خون نوزاد با روش های فوق کاهش پیدا نکند باید نوزاد را به بیمارستان منتقل کنید و گرفتن آزمایش های لازم با تجویز پزشک معالج خون نوزاد را تعویض کنند.

طول درمان نوزاد

72 ساعت بعد از به دنیا آمدن ، نشانه های زردی در نوزادان خودش را نشان می دهد. در 4 تا 7 روزگی نوزاد سطح بیلی روبین خون در آنها به اوج خودش می رسد.

مدت زمان درمان زردی درنوزادان 14 الی 21 روز است. اگر در این مدت زردی نوزادان درمان و کاهش پیدا نکرد باید نوزاد را به بیمارستان منتقل کنید

پیشگیری از زردی نوزادان

روش قطعی برای پیشگیری از زردی در نوزادان وجود ندارد، اما روش هایی وجود دارد که از بیشتر شدن زردی در نوزاد جلوگیری می کند. یکی از روش های پیشگیری از زردی در نوزاد افزایش تعداد دفعات شیردهی به نوزاد است.

نوزاد باید در طول روز 8 الی 12 بار به مقدار 30 الی 60 میلی لیتر شیر بخورد. اگر نوزاد شما از شیر مادر تغذیه نمی کند برای هفته اول هر 2 تا 3 ساعت 1 الی 3 انس باید شیر خشک بخورد.

زردی نوزادان - درمان زردی

اعزام پرستار حرفه ای از موسسه امید نرسینگ

شرکت امید نرسینگ با تجربه چند ساله و همکاری با موسسه الفاطب، هر گونه خدمات پرستاری و پرستاری افراد سالمند و کودکان شما را انجام می‌دهد.

اگر چنانچه بیماری دارید که قادر به تحرک در رختخواب نیست و نگهداری ویژه نیاز دارد می توانید از موسسه امید نرسینگ درخواست پرستار نمایید تا با حضور پرستاری حرفه ای و مسئول دیگر نگران دچار شدن بیمار خود به زخم بستر نباشید و در صورتی که بیمار شما قبلا دچار این زخم ها شده است پرستار می تواند به شما در درمان زخم بستر بیمارتان یاری رساند.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید