استخدام پرستار خصوصی کودک در منزل

پرستار خصوصی کودک - امیدنرسینگ

همانطور که می دانید امروزه تعداد مادران شاغل در بیرون از منزل بسیار بیشتر از گذشته شده است و نگهداری از کودک به یک چالش برای این مادران تبدیل شده است. مهد کودکها از چند دهه گذشته تا کنون کار نگهداری کودکان و نوزادان را بعهده داشته اند ولی در چند سال اخیر و خصوصا با شیوع بیماری کرونا تعداد زیادی از مادران ترجیح می دادند که در محیطی امن و به دور از آلودگی و بیماری فرزند خود را نگهداری کنند.

استخدام پرستار خصوصی کودک در منزل در گذشته تنها توسط خانواده های سرشناس و متمول انجام می شد ولی امروزه بسیاری از مادران از این خدمت برای نگهداری فرزندان خود در منزل استفاده می کنند. انتخاب یک پرستار کودک حرفه ای نکاتی دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

ویژگی های پرستار خصوصی کودک

 • برخورداری از سلامت فیزیکی و نداشتن معلولیت جسمی
 • برخورداری از سلامت روانی
 • عدم ابتلا به اختلالات روانی از قبیل وسواس، پرخاشگری و …
 • داشتن تحصیلات در زمینه شغل خود
 • داشتن سابقه کار پرستاری از کودک
پرستار خصوصی کودک - ویژگیهای پرستار

وظایف پرستار خصوصی کودک در منزل

 • محافظت و نگهداری از کودک در نبود والدین
 • توانایی و مهارت در آماده کردن شیرخشک یا غذا برای کودک
 • مهارت داشتن در تغذیه کودک و تعویض کردن پوشک
 • توانایی رسیدگی به امور منزل
 • کنترل کودک برای جلوگیری از رفتارهای آسیب زننده و خطرناک
 • بازی با کودک و انجام فعالیتهای آموزشی با او
 • آماده کردن یا طبخ غذای مطابق میل و سن کودک
 • رفتار مهربانانه و توام با آرامش با کودک
 • حفظ آرامش و سرعت عکس العمل در مواقع اضطراری
 • توانایی کار با کامپیوتر
 • مهارت در کمکهای اولیه و CPR (احیای قلبی تنفسی)
 • توانایی حل مسئله و آموزش این مهارت به کودک
 • حفاظت از منزل در غیاب والدین
 • رازدار بودن در قبال مسائلی که در خانواده کودک اتفاق می افتد
 • پر انرژی بودن در نگهداری از کودک
 • برخورد مناسب با والدین، کودک و افرادی که در خانه تردد دارند

پیشنهاد می کنیم مقاله بیماری آسم در کودکان را مطالعه کنید. 

پرستار خصوصی کودک - وظایف

نکات استخدام پرستار کودک در منزل

1- نکات قبل از استخدام پرستار:

برای انتخاب پرستار مناسب برای کودک خود لازم است که سن کودک خود را در نظر بگیرید. پرستارانی که خودشان مادر هستند و تجربه نگهداری و پرستاری از کودک را دارند خیلی بهتر در این زمینه عمل می کنند.

اگر کودک بین 3 تا 6 سال باشد باید پرستاری استخدام کرد که بتواند با کودک بازی کند زیرا کودک در این سن خیلی پر جنب و جوش است و نیاز به بازی کردن دارد. همچنین لازم است پرستار بتواند کارها و مطالبی به او آموزش دهد.

2- فرصت آشنایی پرستار و کودک:

قبل از شروع به کار پرستار لازم است فرصتی داده شود تا کودک با پرستار آشنا و اخت شود. کودک در حضور پدر و مادر احساس امنیت کرده و راحت تر می تواند به پرستار خود اعتماد کند و با او کنار بیاید.

3- پرستار مناسب و مورد اعتماد:

پس از اینکه پرستار مناسب و مورد اعتماد خود را انتخاب کردید از عوض کردن او با پرستار دیگر به شدت خودداری نمایید چون کودک به او عادت کرده و وابسته شده است و در صورت تعویض زود به زود پرستار کودک به او از نظر عاطفی و روانی آسیب خواهد خورد. بهتر است فقط در مواردی که ضروری است و لازم است تا پرستار عوض شود نسبت به انجام این کار اقدام کنید.

4- نحوه رفتار پرستار:

پرستار خصوصی کودک باید رفتاری مشابه پدر و مادر کودک با او داشته باشد و هر قانونی که برای کودک قرار داده شده باید توسط پرستار هم اجرا شود. زیرا در تربیت کودک دوگانگی یا چندگانگی رفتار بسیار آسیب زننده است. پرستار باید در مورد تشویق و تنبیه کودک با والدین او مشورت کند و از آنها در این زمینه مشورت بخواهد.

5- استخدام پرستار خصوصی مورد اعتماد:

اعتماد کردن به یک فرد غریبه و سپردن کودک و خانه به او کاری است که باید با تحقیق و دقت انجام شود. موسسات معتبر اعزام پرستار کودک گزینه مناسبی برای این کار هستند زیرا آنها در استخدام پرستاران خود مصاحبه ها و تحقیقات خاصی دارند و در صورت تخلف پرستار می توان از طریق موسسه پرستاری اقدام به پیگیری نمود.

موسسه پرستاری امید نرسینگ با سالها سابقه در زمینه اعزام پرستار کودک در منزل ، سالمند و بیمار گزینه مناسبی برای درخواست پرستار خصوصی کودک می باشد.

پرستار خصوصی کودک - نکات استخدام

تفاوت بین نگهداری از کودک در مهد کودک و استخدام پرستار در منزل

مراقبت و نگهداری از کودک در مهد کودک با استخدام پرستار کودک در خانه برای نگهداری او تفاوت های زیادی دارد. در مراکز نگهداری از کودک نظیر مهدکودکها تعداد زیادی کودک در سنین مختلف در یک محل نگهداری می شوند که این خود نکات مثبت و منفی به دنبال دارد.

نکات مثبت آن این است که کودک در کنار کودکان دیگر اجتماعی شدن را می آموزد و مهارتهای ارتباطی اش افزایش می یابد، بازی می کند و در کل اوقات خوش تری خواهد داشت و خصوصا این نکته برای کودکانی که برون گرا و فعال هستند بسیار مهم است.

نکته منفی آن این است که در این مکانها کودکان می توانند به هم آسیب فیزیکی و روانی وارد کنند یا خطر شیوع بیماریهای واگیردار در این مراکز بسیار بیشتر است. در این مراکز تمرکز فردی که مسئولیت نگهداری از کودکان را دارد باید همزمان معطوف به چندین نفر باشد و ممکن است در اثر غفلت کوچکی برای یکی از کودکان اتفاقی رخ دهد.

حال پرستار کودک در منزل تمام توجه خود را معطوف به یک کودک می کند و بهتر می تواند مراقبت از او را بعهده بگیرد. همچنین کودک در خانه خود احساس امنیت و آرامش بیشتری دارد و ساعات خواب و بیداری و غذا خوردن او طبق نیازهای او تعریف می شود ولی در مهدکودک همه کودکان در ساعات خاصی می خوابند و غذا می خورند.

همچنین برای والدین شاغل این نکته خیلی مهم است که وقتی به خانه می آیند خانه ای تمیز و کودکی که به موقع بازی کرده، غذا خورده و خوابیده انتظار آنها را می کشد در صورتی که کودکی که در مهدکودک بوده را باید از مهد به خانه آورد و کارهای زیادی در منزل انتظار والدین خسته از کار را می کشد.

برخی مهدکودکها از محل زندگی یا محل کار والدین فاصله دارد و والدین هنگام صبح یا غروب باید زمانی را صرف این کنند که در ترافیک شهری به دنبال کودک بروند و این مسئله نیز بسیار آزاردهنده است.

همین طور والدین شاغل برای خروج از منزل به قصد رفتن به اداره یا دفتر کار خود باید صبح زود از خانه خارج شوند و برای رساندن کودک به مهد باید کودک را که نیاز به خواب بیشتری دارد را بیدار کرده و با خود همراه کنند که این خود موجب لج بازی، غرغر کردن و گریه کودک می شود که این نیز به نوبه خود بسیار آزار دهنده است.

سخن پایانی

با همه مواردی که در مطالب بالا ذکر شد می بینیم که استخدام یک پرستار خصوصی در منزل بسیار پرفایده برای کودک و والدین است. اگر برای این کار هنوز مردد هستید می توانید به این مراکز اعزام پرستار مراجعه نمایید و یا در مورد آنها بیشتر تحقیق کنید.

اعزام پرستار حرفه ای از موسسه امید نرسینگ

شرکت پرستاری امید نرسینگ با تجربه چند ساله  ، هر گونه خدمات پرستاری در منزل و پرستاری افراد سالمند و کودکان شما همچنین همراه بیمار را انجام می‌دهد.

اگر چنانچه بیماری دارید که قادر به تحرک در رختخواب نیست و نگهداری ویژه نیاز دارد می توانید از موسسه امید نرسینگ درخواست پرستار نمایید تا با حضور پرستاری حرفه ای و مسئول دیگر نگران دچار شدن بیمار خود به زخم بستر نباشید و در صورتی که بیمار شما قبلا دچار این زخم ها شده است پرستار می تواند به شما در درمان زخم بستر بیمارتان یاری رساند.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید