بیماریهای واگیردار ویروسی در کودکان

بیماریهای واگیردار ویروسی- امید نرسینگ

بیماریهای واگیردار ویروسی در کودکان انواع مختلفی دارند و عامل ایجاد آنها انواعی از ویروس هستند که معمولا دارویی برای از بین بردن آن وجود ندارد و سیستم ایمنی بدن فرد بیمار مسئول مبارزه با ویروس و بیرون راندن آن از بدن فرد است. بیماریهای ویروسی اغلب به شدت مسری هستند و هنگام ابتلا کودکان به این بیماریها باید دقت بیشتری شود تا در اثر هم بازی شدن با سایر کودکان موجب ابتلای آنها نشوند. در این مقاله به چند مورد از بیماریهای واگیردار ویروسی در کودکان می پردازیم و بیشتر با آنها آشنا می شویم.

سرخک

سرخک از انواع بیماریهای واگیردار ویروسی در کودکان است که سبب بروز ضایعات پوستی و عفونت مجراهای تنفسی می شود. علائم بیماری شامل سرفه، تب و آبریزش بینی و در کل علاماتی شبیه آنفولانزا دارد. از آنجا که این بیماری یک بیماری ویروسی است پس درمان خاصی هم برایش وجود ندارد و سیستم ایمنی بدن مسئول از بین بردن ویروس در بدن است. کودک در هنگام بیماری باید مایعات زیاد بنوشد و استراحت کند تا بهبود پیدا کند و از حضور در مهد کودک و مدرسه و در کنار همسالان دوری کرده که سبب انتقال ویروس به کودکان دیگر نشود.

اوریون

بیماری اوریون یک بیماری عفونی است که از بیماریهای واگیردار ویروسی در کودکان است و از طریق سرفه یا عطسه فرد بیمار به افراد دیگر منتقل می شود. ویروس اوریون مانند ویروسهای دیگر از طریق لمس اشیای آلوده به ویروس نیز منتقل می شوند مانند دستگیره در، حوله مشترک یا در مکان های عمومی نظیر مدرسه و مهدکودک که کودکان با اسباب بازیهای مشترک بازی می کنند. این بیماری دارای واکسن نیز می باشد و کودکانی که واکسن دریافت نکرده باشند در معرض این نوع از بیماریهای واگیردار قرار دارند.

سرخجه

سرخجه از بیماریهای واگیردار ویروسی در کودکان است و تا قبل از سن دو سالگی و قبل از سنین مهدکودک امکان ابتلا دارد و برای همیشه پایان می گیرد. ممکن است کودک به آن مبتلا شده ولی چون علامتی نداشته اصلا متوجه نشوید. در برخی کودکان سرفه، تب بالا، احتقان و بثورات جلدی هم دیده می شود که اول در قفسه سینه و بعد در سایر جاها به وجود می آیند. دوره درمان بیماری سرخجه یک هفته است اما در صورت تب بالا باید به پزشک مراجعه کرد. استفاده از ایبوپروفن در صورت داشتن درد مفید است و نگهداری از کودک در داخل خانه و دور از کودکان دیگر توصیه می شود.

مطالعه مقاله مربوط به سرماخوردگی کودکان و مراقبت از آنها پیشنهاد می شود.

بیماریهای واگیردار ویروسی - سرخجه

آبله مرغان

بیماری آبله مرغان که عفونتی ناشی از ویروس (واریسلا زوستر) است تا قبل از 10 سالگی معمولا اتفاق می افتد و اغلب کودکان به این بیماری مبتلا می شوند. در دوره بیماری سیستم ایمنی بدن کودک آنتی بادی تولید می کند که با ویروس مقابله کرده و بدن کودک را تا آخر عمر نسبت به این نوع از بیماریهای واگیردار واکسینه می کنند.

این بیماری هم مانند بیماریهای ویروسی دیگر داروی خاصی ندارد و سیستم ایمنی بدن باید از عهده دفع ویروس بربیاید پس تقویت سیستم ایمنی، مصرف آب کافی و استراحت در خانه بهترین راه درمان آن است.

آنفولانزا

بیماری آنفولانزا نوعی از بیماریهای واگیردار ویروسی در کودکان است که با شدت زیاد بروز کرده ولی به سرعت هم برطرف می شود. علائم این بیماری شامل تب، لرز، سردرد، گلودرد، بدن درد و گاهی اسهال و استفراغ است. این بیماری در فصول سرد سال شیوع بیشتری دارد و معمولا در صورت ابتلا بیشتر از یک هفته طول می کشد تا علائم آن برطرف شود. خوشبختانه واکسن آنفولانزا هم در دسترس است و با تزریق سالانه آن می توان از خطرات آن پیشگیری کرد.

کودک بعد از دریافت واکسن آنفولانزا دو هفته طول می کشد تا بدنش نسبت به این بیماری مقاوم شود. این واکسن برای خردسالان زیر دو سال تزریقی بوده ولی برای بالای دو سال بصورت اسپری بینی وجود دارد. این واکسن بطور کامل از بروز این بیماری جلوگیری نمی کند ولی اگر کودک به آن مبتلا شد از علائم و عوارض آن بطور چشمگیری جلوگیری می کند. در بعضی مواقع داروی ضد ویروس تامی فلو (Tamiflu) توسط پزشک برای آنفولانزا تجویز می شود.

التهاب معده و روده (گاسترو آنتریت)

این بیماری به نام آنفولانزای معده هم شناخته می شود و درد آن از یک دل درد ساده خیلی بیشتر است و علاوه بر درد در ناحیه شکم موجب اسهال و استفراغ هم می شود. ویروسهای مختلفی مانند نوروویروس این بیماری را تولید می کنند که اغلب هم در مراکزی مانند مهد کودک و مدرسه که کودکان نزدیک به هم نگهداری می شوند به سرعت بین کودکان پخش می شود. این بیماری چند روز تا یک هفته دوره دارد که خود به خود برطرف می شود و درمانش تنها استراحت است.

البته نوشیدن آب کافی توصیه می شود زیرا بدن به دلیل اسهال دچار کم آبی خواهد شد. البته خوراندن مایعات به کودک نباید بصورت فراوان و در یک نوبت صورت گیرد زیرا دل درد را تشدید خواهد کرد. اگر کودک تمایل به نوشیدن آب میوه دارد باید با آب مخلوط شود زیرا شکر بالای موجود در آب میوه ها اسهال را تشدید خواهد کرد. در هنگام گرسنگی کودک بهترین انتخاب برنج، موز و پوره سیب است.

برای آگاهی بیشتر این مقاله هزینه استخدام پرستار کودک در منزل در سال 1401 پیشنهاد می‌شود.

بیماریهای واگیردار ویروسی- تب

بیماری دست و پا و دهان (ویروس کوکساکی)

این نوع از بیماریهای واگیردار ویروسی در تابستان شیوع بیشتری دارد و از طریق سرفه، عطسه، تماس بدنی و مدفوع انتقال می یابد. دانه هایی بصورت تاول های قرمز روی دست و پا و اطراف دهان ایجاد می شود که تا یک هفته ادامه دارد. در صورت بی قراری کودک می توانید به او استامینوفن کودکان یا ایبوپروفن بدهید.

گلودرد هم از علائم این بیماری است که در این صورت با خوراندن نوشیدنی های خنک و سرد این درد را تسکین دهید ولی از نوشیدنی های ترش و اسیدی دوری کنید. بعضی کودکان به دلیل درد در ناحیه تاول های پوستی از نوشیدن مایعات و آب خودداری میکنند پس باید خیلی مراقب کم آبی بدن کودک بود و با ترفندهایی آب و مایعات کافی را به بدن کودک رساند.

بیماری پوست سرخی یا گونه سیلی خورده

این بیماری در کودکان زیر 3 سال بیشتر دیده می شود و باعث سرخی و برافروختگی گونه ها می شود. ممکن است کودک هیچ علامت دیگری نداشته باشد ولی در برخی دیگر آبریزش بینی، تب و دانه های ریز قرمز در بدن بروز می کند. این بیماری هم مانند سایر بیماریهای واگیردار به سرعت در بین کودکان در مهدکودک پخش می شود.

وقتی بثورات پوستی ظاهر شدند دیگر بیماری واگیردار نیست و خود به خود بهبود می یابد. عده خیلی کمی از کودکان مبتلا به این بیماری درد مفصلی را هم تجربه می کنند که در این صورت موضوع را با پزشک مطرح کنید.

عفونت تنفسی RSV

این نوع از بیماریهای واگیردار ویروسی در کودکان زیر 2 سال بیشتر دیده می شود و ویروس سین سیشیال که یک ویروس تنفسی است ریه های کودک را آلوده و درگیر میکند. علائم آن اغلب خفیف و شبیه سرماخوردگی است اما برای نوزادانی که پیش از موعد بدنیا آمده اند (زودرس)، نوزادان با سیستم ایمنی ضعیف، نوزادان مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی یا آنها که بیماری ریوی مزمن دارند خطرناک است و سبب بروز برونشیت یا پنومونی میشود.

درصورتیکه کودک نفس نفس میزند، خس خس سینه دارد، مشکل در نفس کشیدن دارد، خواب آلوده است، مایعات و آب نمی نوشد و رنگ صورتش رو به کبودیست سریعا به پزشک مراجعه کنید. اکثر عفونتهای ناشی از RSV در یک یا دو هفته خود به خود بهبود پیدا می کنند. برای کنترل تب و درد کودک میتوان از تب برها و مسکن هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کرد و مانند اغلب بیماریهای واگیردار ویروسی در کودکان باید مراقب کم آبی بدن کودک بود.

اعزام پرستار حرفه ای برای سالمندان و کودکان در موسسه امید نرسینگ

شرکت امید نرسینگ با تجربه چند ساله و همکاری با موسسه الفاطب، هر گونه خدمات پرستاری و پرستاری افراد سالمند و کودکان شما را انجام می‌دهد.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید