بیماری های سالمندان

بیماری های سالمندان

بیماری های سالمندان

تمام افراد روزی موهای سفید ، فراموشی ، دردهای مزمن و دیگر بیماری های سالمندان را  تجربه می کنیم که البته تمام اینها به نوع زندگی ما بستگی دارد. اما چیزی که مهم است حفاظت از سلامتی آن هاست. در حال حاضر جمعیت جهان رو به سالخوردگیست و حدود ۱۲ درصد از جمعیت را سالمندان تشکیل داده اند. که این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به ۲۲ درصد می رسد. درک چالش های افراد سالمند و آماده کردن محیطی که بتواند آرامش را برای ایشان فراهم کند بسیار مهم است.

بیماری های شایع در سالمندان

به همین منظور در این مقاله با بیماری های سالمندان بیشتر آشنا می شویم.

بیماری های مزمن سالمندان

طبق آمار جهانی حدود ۹۲ درصد سالمندان دارای یک بیماری مزمن و ۷۷ درصد آنها مبتلا به دو بیماری هستند. بیماری های قلبی، سکته مغزی، سرطان و دیابت از پرهزینه ترین بیماری های سالمندان هستند .برای پیشگیری از این نوع بیماری ها چکاپ سالیانه توسط پزشک، دنبال کردن رژیم غذایی سالم و ورزش های سبک روزانه  برای مدیریت و پیشگیری از بیماری های شایع سالمندان توصیه می شود. از دیگر مشکلات سالمندان که می توان از آن پیشگیری کرد، چاقی است.

اختلالات شناختی در سالمندان

این اختلالات روی توانایی فرد در فکر کردن، یادگیری و یادآوری متمرکز است. شایع ترین بیماری که سالمندان با آن روبرو هستند، زوال عقل یعنی از بین رفتن عملکردهای شناختی است. حدودا  ۴۷  میلیون نفر در جهان مبتلا به زوال عقل هستند که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ این رقم سه برابر شود. شایع ترین نوع زوال عقل بیماری آلزایمر محسوب می شود.

مطابق اعلام انیستیتو ملی کهن سالی، سایر شرایط و بیماری های مزمن مثل: مصرف مواد مخدر، افسردگی، فشار خون بالا، دیابت، ایدز و سیگار کشیدن احتمال ابتلا به زوال عقل را بالا می برند. در حالی که هیچ درمان قطعی برای زوال عقل وجود ندارد، بهترین راه پیشگیری از این مشکل است .

اختلالات حسی در سالمندان

اختلالات حسی مانند از بین رفتن حس های شنوایی و بینایی در افراد سالمند شایع است. متاسفانه از هر ۶ فرد سالخورده یک نفر دچار نقص بینایی و از هر ۴ نفر یک نفر مبتلا به اختلال شنوایی است. خوشبختانه هردوی این ها توسط عینک و سمعک برطرف می شود.

بنابراين شيوع بيمار ي ها و بار مراجعات سالمندان به پزشكان و مراكز درماني براي دريافت خدمات درماني و مراقبتي، بالا و بيش از حد انتظار مي باشد. با توجه به شيوع بيش از حد انتظار بيماري ها و مراجعات درماني سالمندان به مراكز درماني و بستری در بيمارستان ها، بايستي برنامه هاي جامع تري در نظام سلامت با توجه به عوامل اثر گذار بر سلامتي سالمندان براي پيشگيري از بيمار يها در نظر گرفت.

صدمات فیزیکی عامل بیماری های سالمندان

زمین خوردن در سالمندان هر 15 ثانیه در جهان یک فرد را راهی بیمارستان می کند و در هر 29 دقیقه متاسفانه یک سالمند را با مرگ روبرو می کند. زیرا استخوان های افراد سالخورده ضعیف می شود، عضلات قدرت خود را از دست می دهند و حفظ تعادل بدنی برایشان کمی مشکل است. دو بیماری مهم که موجب افزایش صدمات می شوند، استئوپروز و استئوآتزیت هستند. با آموزش مناسب و افزایش فعالیت های فیزیکی می توان تا حدی از این مشکلات پیشگیر کرد.

مصرف نابجای دارو

مصرف اشتباه دارو بین افراد سالمند رایج است. بر اساس پیش بینی انجمن ملی کهن سالان  تا سال 2050 میلادی تعداد افراد مسن 2 برابر می شود. یکی از علت ها  این است که اغلب این افراد بیماری ذهنی دارند یا نمی توانند خودشان دارو تهیه کنند و از داروی بیماران دیگر استفاده می کنند یا پزشک برای اغلب آنها داروی بسیار و برای مدت طولانی تجویز می کند.

 

برای استفاده از خدمات پرستار سالمندان ما همراهتان هستیم. با ما تماس بگیرید . 02177517605

پرستار سالمند

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید