روش های افزایش تحرک سالمندان

روش های افزایش تحرک سالمندان

عدم تحرک سالمندان یکی از مهم ترین دغدغه های دوران سالمندی است. افرادی که در کنار سالمندان هستند باید به آنها کمک کنند تا تحرک خود را افزایش دهند. روش های زیادی برای افزایش تحرک سالمندان وجود دارد. مراقب یا پرستار سالمند باید از روش های افزایش تحرک سالمندان آگاهی داشته باشد. 

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که افراد سالمند محدودیت بیشتری برای تقویت قوا نسبت به افراد دیگر دارند همچنین آنها بیشتر در معرض بیماری و کسالت قرار دارند.

عدم تحرک سالمندان یکی از مهم ترین عواملی بیماری در سالمندان است. افزایش تحرک سالمندان یکی از مهم ترین چالش های زندگی آنها است. اغلب سالمندان مشکلات حرکتی دارند. به دلیل ناتوانی، درد یا بیماری آنها قادر به انجام فعالیت نیستند.

عدم تحرک در سالمندان باعث بروز بیماری های مانند آرتروز، بیماری های قلبی، چاقی و مشکلات دیگر می شوند. پرستاران سالمندان باید به آنها در انجام فعالیت های بدنی کمک کنند.

روش های افزایش تحرک سالمندان

 روش های افزایش تحرک سالمندان

 • برنامه ریزی برای فعالیت بدنی آنها
 • استفاده از برنامه های برای ثبت گزارش و پیگیری فعالیت بدنی سالمندان

تمرین های ورزشی برای سالمندان

ورزش یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در سلامت سالمندان است. سالمندان با ورزش کردن می توانند از بیماری های جسمی و روانی خود پیشگیری کنند. در ادامه برخی از تمرین های که باعث افزایش سلامتی و عملکرد سالمندان می شود را به طور مختصر توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید.

تمرین های هوازی

پیاده روی در فضای باز یا روی تردمیل، همیشه گزینه ای مناسب برای ورزش سالمندان باشد. گردش در محله یا اطراف خانه می تواند ورزش مناسب برای سالمندان باشد. همچنین برای حفظ و تقویت روحیه ای آنها مفید است.

شنا

با توجه به این که آب برای سلامتی مفید است و از بدن انسان پشتیبانی می کند. می تواند به سالمندان کمک کند تا حرکات بدن برای آنها آسان تر شود. اگر سالمند به دلیل محدودیت های حرکتی و فیزیکی قادر به شنا کردن در استخر نباشد می تواند از استخرهای مخصوص معمولین استفاده کند تا ضمن داشتن تحرک از تحلیل رفتن عضلاتش جلو گیری کرده و از مزایای آب درمانی بهرمند شود.

تحرک های جایگزین ورزش

 • اگر سالمندان علاقه و توانایی لازم برای ورزش کردن را ندارند، بهتر است سالمندان را تشویق کنید که در خانه خود حرکت کنند . فعالیت های را که نیاز به تحرک بیشتر دارند در خانه  انجام دهند.
 • اگر سالمند شما در کنارتان است، از او در مراحل مختلف تهیه غذا کمک بگیرید. اما اگر سالمند شما تحت مراقبت پرستار است. حتما پرستار بخواهید که در برنامه روزانه سالمند ورزش و فعالیت را جای دهد.
 • پرستاران حرفه ای با در نظر گرفتن شرایط سالمند او را تشویق می کنند تا فعالیت بیشتری انجام دهد.

مقاله پیشنهادی: نگهداری از سالمند در منزل را مطالعه کنید.

روش های افزایش تحرک سالمندان

مزایای ورزش برای سالمندان

سالمندانی که ورزش روتین دارند کمتر از دیگر سالمندان توانایی های خود را از دست می دهند. در ادامه برخی از مزایایی ورزش کردن برای سالمندان را بیان می کنیم:

 • کاهش درد و گرفتگی عضلات
 • افزایش تعادل
 • کاهش بیماری های روانی
 • افزایش روحیه
 • کاهش استرس
 • افزایش تمرکز
 • افزایش گردش خون

رژیم غذایی و افزایش تحرک سالمندان

 • رژیم غذایی سالم علاوه بر سلامتی در تحرک سالمندان تاثیرگذار است. مصرف غدایی سالم علاوه بر داشتن وزن مناسب، ویتامین های مورد نظز بدن سالمندان را تامین می کند.
 • سالمندانی که اشتهایی کمتری دارند، با مصرف میان وعده سالم مواد مورد نیاز بدن خود را می توانند دریافت کنند. مصرف میان وعده حاوی ویتامین و کلسیم بالا قبل از ورزش کردن به آنها برای داشتن بدنی سالم کمک می کند.
 • مصرف مایعات برای سالمندان بشیار توصیه می شود. استفاده از آب به میزان لازم می تواند از درد و گرفتگی عضلات سالمندان جلو گیری کند. مصرف آب بعد از تحرک می تواند به سلامتی کمک شایانی کند.
 • ورزش کردن یکی از راه های فرار از تحرک کم سالمندان و افزایش سلامتی آنها می شود. همچنین برای روحیه سالمندان بسیار مفید است. ورزش کمک شایانی به تناسب انداموحفظ سلامتی سالمندان دارد.

برای آگاهایی بیشتر مطالعه مقاله نحوه استخدام پرستار سالمند را مطالعه کنید.

روش های افزایش تحرک سالمندان

اعزام پرستار حرفه ای از موسسه امید نرسینگ

شرکت پرستاری امید نرسینگ با تجربه چند ساله  هر گونه خدمات پرستاری و پرستاری افراد سالمند و کودکان شما را در منزل و بیمارستان انجام می‌دهد.

اگر چنانچه بیماری دارید که نمی تواند خودش به تنهایی زندگی کند و به  نگهداری ویژه نیاز دارد می توانید از موسسه امید نرسینگ درخواست پرستار نمایید تا با حضور پرستاری حرفه ای و مسئول دیگر نگران دچار شدن بیمار خود به زخم بستر نباشید و در صورتی که بیمار شما قبلا دچار این زخم ها شده است پرستار می تواند به شما در درمان زخم بستر بیمارتان یاری رساند.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ  از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید