رادیولوژی در منزل توسط متخصص رادیولوژی

رادیولوژی در منزل - موسسه امید نرسینگ

رادیولوژی یا همان تصویربرداری تشخیصی به عکس برداری از بخش های مختلف بدن اطلاق می شود . برای تشخیص بیماری ، تصاویر رادیولوژی توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار می گیرد تا راه حل های درمانی لازم را در مورد بیمار به کار گرفته شود .

از رادیولوژی در شاخه های مختلف علم پزشکی استفاده می شود که شکستگی ، جراحی ، اطفال ، زنان و زایمان ، انکولوژی (سرطان شناسی) ، تروما ، اورژانس و بیماری های عفونی از مهم ترین آنهاست .

رادیولوژی در منزل یکی از خدمات پزشکی در منزل است که برای آسایش بیماران و خانواده آنها ارائه می شود چرا که برای اغلب بیماران مراجعه به بیمارستان یا مراکز درمانی برای انجام رادیولوژی به دلایل دوری راه ، کم توانی بیمار و … کاری پرزحمت است .

مرکز خدمات پرستاری امید آمادگی دارد تا کلیه خدمات پزشکی و پرستاری در منزل را ارائه نماید . برای خدماتی از قبیل رادیولوژی در منزل ، سونوگرافی در منزل ، فیزیوتراپی در منزل ، ویزیت پزشک در منزل ، نمونه گیری در منزل ، پرستاری از بیمار و سالمند در منزل و … می توانید با این مرکز تماس بگیرید .

مطلب پیشنهادی : انواع خدمات فیزیوتراپی و ماساژ در منزل

رادیولوژی در منزل - تعریف رادیولوژی

رادیولوژی در منزل توسط متخصص رادیولوژی

بعد از تماس متقاضی رادیولوژی در منزل با مراکز ارائه خدمات درمانی ، متخصص رادیولوژی به همراه تجهیزات مورد نیاز به محل اعزام می‌شود . استفاده از خدمات رادیولوژی در منزل توسط پزشک متخصص خصوصا برای افرادی که به دلیل بیماری در منزل بستری هستند و یا به دلیل کهولت سن و یا نوعی معلولیت توان حرکت ندارند بسیار پرفایده خواهد بود .

دستگاه های رادیولوژی که برای این کار استفاده می شود پرتابل و قابل حمل هستند که ابعاد کوچکتری در مقایسه با دستگاههای رادیولوژی موجود در بیمارستانها و مراکز درمانی دارند ولی کماکان از دقت بالایی برخوردارند .

جهت تهیه عکس های رادیولوژی اشعه یونیزه شده از دستگاه به قسمت مورد نظر تابانده می شود و دستگاه تصویری با توجه به میزان تراکم بافت مورد نظر ارائه می دهد . پزشک با توجه به میزان عبور اشعه از بافت مورد بررسی و رنگ آن ، به شرح و تفسیر نتایج رادیولوژی در منزل می پردازد .

دستگاه رادیوژی پرتابل برای عکس برداری از کف پا ، مچ پا ، ساق ، زانو ، ران پا ، مفصل لگن ، مچ و کف دست ، ساعد ، آرنج بازو ، شانه و … استفاده می شود .

نتایج تاباندن اشعه ایکس برقسمت های مختلف بدن به این صورت است که بافت های متراکم مثل استخوان به رنگ سفید نمایان شده و عضلات با رنگ خاکستری و هوای داخل ریه ها به رنگ سیاه نشان داده می شود .

مقاله پیشنهادی : نگهداری از بیماران کمایی در منزل 

رادیولوژی در منزل - مزایای رادیولوژی

مزایای رادیولوژی در منزل

 • رادیولوژی در منزل علاوه بر راحتی بیمار باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود و همچنین نتیجه تصاویر رادیولوژی زودتر در دسترس بیمار قرار می گیرد .
 • دستگاه رادیولوژی در منزل توانایی بالایی داشته و تصاویر را به صورت دیجیتال آماده می کند .
 • خدمات رادیولوژی در محیط امن خانه و کنار خانواده انجام می شود و این مزیت خصوصا برای کودکان که از محیط های درمانی ترس و هراس دارند بسیار مفید است .
 • عدم نیاز به تحمل ترافیک و شلوغی مطب و مراکز درمانی و منتظر ماندن در صف انتظار بیماران
 • حفاظت از افراد آسیب‌پذیر همچون سالمندان ، معلولین ، جانبازان و افراد مصدوم که دچار شکستگی شده‌اند .
 • عدم قرارگیری در معرض انواع آلودگی های محیطی (ویروس و باکتری) در مراکز درمانی و مطب ها خصوصا در زمان شیوع بیماری های همه گیر نظیر کرونا .
 • و …
رادیولوژی در منزل - رادیولوژی در منزل مناسب چه کسانی است

رادیولوژی در منزل مناسب چه افرادی است ؟

انجام رادیولوژی پرتابل به افرادی توصیه می شود که توانایی انجام مراجعه به مراکز درمانی را ندارند و به افراد زیر توصیه می شود :

 • افراد سالمند
 • بیماران با عدم قابلیت حرکتی
 • افراد دچار سکته مغزی و یا آسیب های مغزی نخاعی
 • بیماران دارای شکستگی لگن ، پا و…
 • در زمان آلودگی هوا برای بیماران مستعد آسم و تنگی نفس
 • بیمارانی که در منزل بستری و دارای Traction (وزنه) هستند.
 • و …

آمادگی برای رادیولوژی در منزل

 • در بیشتر مواقع نیاز به آمادگی خاصی نیست ولی ممکن است نیاز به لباس های گشاد و راحتی باشد تا بیمار بتواند به راحتی جابه جا شود .
 • قبل از گرفتن عکس رادیولوژی ، جواهرات یا سایر وسایل فلزی را از خود دور کنید .
 • اگر ایمپلنت فلزی در بدن هست ، باید با پزشک خود در میان بگذارید چون ممکن است این قطعات مانع عبور اشعه و اختلال در تصویربرداری شوند .
 • اتاق و تختی را برای انجام رادیولوژی در منزل در نظر بگیرید .
 • همکاری های لازم را با متخصص رادیولوژی در منزل انجام دهید .
رادیولوژی در منزل - هزینه رادیولوژی

هزینه رادیولوژی در منزل چقدر است ؟

هزینه رادیولوژی در منزل توسط پارامترهای مختلف و با توجه به نوع تصویربرداری ، نوع تجهیزات مورد نیاز برای گرفتن عکس های رادیولوژی ، تعداد عضوهای تحت رادیولوژی ، مسافت منزل بیمار تا مرکز ارائه خدمات درمانی برآورد می شود . برای اطلاع از هزینه دقیق خدمات پزشکی در منزل نظیر رادیولوژی در منزل می توانید با مرکز خدمات پزشکی آلفاطب تماس بگیرید .

نتیجه رادیولوژی در منزل چطور به اطلاع بیمار می رسد ؟

با استفاده از دستگاه های نمایشگر ، بلافاصله بعد از انجام تصویربرداری نتیجه روی نمایشگر مشخص می شود . اگر نیاز به چاپ تصویر باشد ، ارسال نتیجه به صورت پیک برای بیمار می باشد .

موسسه امید نرسینگ

شرکت پرستاری امید نرسینگ  ارائه دهنده خدمات پرستاری مانند پرستار و مراقبت از سالمندان در منزل ، پرستار کودک در منزل ، پرستار و مراقب بیمار در منزل و بیمارستان و خدمات پزشکی در منزل است .

اگر چنانچه بیماری دارید که نمی تواند خودش به تنهایی زندگی کند و به  نگهداری ویژه نیاز دارد می توانید از موسسه امید نرسینگ درخواست پرستار نمایید تا با حضور پرستاری حرفه ای و مسئول دیگر نگران دچار شدن بیمار خود به زخم بستر نباشید و در صورتی که بیمار شما قبلا دچار این زخم ها شده است پرستار می تواند به شما در درمان زخم بستر بیمارتان یاری رساند .

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند . هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است .

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید