انواع خدمات فیزیوتراپی و ماساژ

فیزیوتراپی ماساژ

فیزیوتراپی در منزل

از دیرباز موثرترین علوم بهداشتی و درمانی ، ماساژ بوده است . در ماساژ درمانی و فیزیوتراپی عضلات ، پوست ، تاندون ها و رباط های بدن به وسیله لمس کردن تحت فشار قرار می گیرد . اکثر افراد از ماساژ لذت می برند اما تعداد محدودی به جنبه های درمانی آن باور دارند .

ماساژ درمانی باعث افزایش گردش خون ، بهبود دامنه حرکت مفاصل و افزایش سطح اندورفین در بدن می شود . اندورفین نقش مستقیم در احساس بهتر و کاهش درد کمر ، گردن و دیگر اندام بدن می شود .

مقاله پیشنهادی : مراقبت از سالمند مبتلا به پوکی استخوان در منزل 

فیزیوتراپی - خدمات فیزیوتراپی در منزل

اهداف ماساژ درمانی

  • کاهش تنش در بدن
  • افزایش گردش و جریان خون
  • شل شدن و بهبود گرفتگی عضلات
  • آرامش اعصاب بدن

انواع تکنیک های ماساژ

یک ماساژور و فیزیوتراپیست با تجربه می‌ تواند با انواع تکنیک‌ هایی که دارد به شما کمک کند . در ذیل متن به انواع تکنیک های ماساژ اشاره کردیم :

ماساژ فشاری : وارد کردن نیروی ریتمیک به عضلات باعث افزایش جریان خون عمقی و نرم شدن بافت‌ ها می‌ شود . عموماً از این تکنیک برای گرم کردن و آماده‌ سازی جهت انجام ماساژهای عمیق و تخصصی‌ استفاده می‌ شود .

مطلب مرتبط : علائم آرتروز در سالمندان 

فیزیوتراپی - ماساژ درمانی

درمان نقاط ماشه‌ای : نقاط ماشه‌ ای مراکز فعال عضلات هستند که در طب سوزنی مورد توجه قرار دارند . معمولاً گره‌ های عضلانی همان نقاط ماشه‌ ای هستند . درمان نقاط ماشه‌ ای یک تکنیک فیزیوتراپی است که با اعمال فشار بر بافت عضلات حساس ، درد و اختلال عملکرد دیگر بخش های بدن کاهش می‌ یابد .

ورز دادن : تکنیک ورز دادن که به روش‌ های متعددی اجرا می شود . هر یک از این روش‌ ها با توجه به قسمتی از دست که از آن برای انجام ماساژ استفاده می‌ شود نامگذاری می‌ شوند ، مانند ماساژ دادن با انگشت شست یا کف دست . همچنین ، فشار می‌ بایست با توجه به هدف از انجام ماساژ و حجم بافت‌ های تحت درمان اعمال شود .‌ ریتم و تعداد حرکات نیز به اندازه فشار وارده مهم است ، زیرا در اینجا فشار به صورت تناوبی اعمال می‌ شود .

لغزش طولی :  یک تکنیک ابتدایی ماساژ و در عین حال مؤثر است که در جهت جریان خون انجام می‌ شود . این تکنیک با پراکنده‌ سازی و دور کردن مایع از محل آسیب‌ دیدگی به کاهش التهاب و تورم کمک می‌ کند . لغزش طولی برای بهبود گرفتگی عضلات بسیار موثر است .

بیشتر بخوانید : روش های افزایش تحرک سالمندان 

فیزیوتراپی - ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی

این تکنیک‌ ها معمولاً به ترتیب زیر اجرا می‌ شوند :

  • افلوراژ : ضرباتی آهسته با کف دست‌ها ، انگشتان شست یا نوک انگشتان
  • پتریساژ : ورز دادن با دست‌ها و انگشتان شست
  • اصطکاک : وارد کردن نیرو با حرکات دایره‌ ای به وسیله کف دست‌ها و یا انگشت‌ ها
  • ارتعاش : حرکات نوسانی که باعث ارتعاش یا تکان خوردن بدن می‌ شوند .
  • حرکات فعال و غیرفعال : حرکات کششی و خمشی
  • ضربات سریع

مطلب پیشنهادی : نگهداری از سالمند در منزل 

فیزیوتراپی - اهمیت فیزیوتراپی

اهمیت فیزیوتراپی

فيزيوتراپي از شاخه های پزشکی و توانبخشی محسوب می شود و روشی موثر برای معالجه بیماری ها و اختلالات اسکلتی ، عضلانی و همچنین  بیماری های مغز و اعصاب است .

توانبخشي شامل مجموعه اقداماتي است که برای افراد دچار محدودیت های جسمی _ حرکتی و ذهنی انجام می گیرد . هدف از درمان های فیزیوتراپی توانبخشی ، درمان و در نتیجه بهبود سلامت جامعه می باشد .

فیزیوتراپی روش درمانی ایمن و غیر تهاجمی است که در آن از عوامل فيزيکي ، مکانيکي و الکتریکی برای کمک به بهبود وضعیت بیماران استفاده می شود . از جمله خدمات شرکت پرستاری امید نرسینگ فیزیوتراپی و ماساژ است . برای دریافت خدمات از امید نرسینگ با ما تماس بگیرید .

برای استفاده از خدمات معاینه و ویزیت در منزل با ما تماس بگیرید .  02177517605 

توانبخشی سالمندان و پرستاری در منزل

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید