مشکلات بینایی در سالمندان

مشکلات بینایی در سالمندان - امیدنرسینگ

همانطور که می دانید با افزایش سن و پا گذاردن به دوران سالمندی برخی اعضای بدن کارکرد سابق را نداشته و دچار مشکلاتی می شوند. یکی از آنها مشکلات بینایی در سالمندان است.

به همین منظور سالمندان باید حداقل یک بار در سال توسط چشم پزشک معاینه شوند تا در صورت نیاز اقدام به درمان یا جراحی چشم ها نمود. در این مقاله قصد داریم انواع مشکلات بینایی در سالمندان را مورد بررسی قرار دهیم پس تا پایان با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی: تاثیر رژیم غذایی مناسب بر سلامت سالمندان 

مشکلات بینایی در سالمندان - انواع بیماریها

انواع مشکلات بینایی در سالمندان

خشکی چشم

این بیماری زمانی عارض می شود که عملکرد غده های اشکی با اشکال روبرو شود. این عارضه با سوزش چشم همراه است و با گذشت زمان و بالا رفتن سن افزایش می یابد.

درمان این مشکل نیز مصرف اشک مصنوعی بصورت قطره چشمی و استفاده از پمادهای مخصوص چشم است که توسط پزشک تجویز می شود و همین طور مرطوب نگهداشتن هوای اتاق سالمند بسیار در بهبود خشکی چشم موثر است.

اشک بیش از حد

افراد سالمندی که چشمشان به نور شدید حساسیت دارد ممکن است اشک بیش از حد داشته باشند. این افراد باید از عینک آفتابی در مقابل نور خورشید و یا نور شدید لامپها استفاده کنند. البته ریزش اشک بیش از حد ممکن است به دلیل عفونت یا انسداد مجرای اشک بوجود بیاید که با معاینه چشم پزشک قابل تشخیص است.

پیر چشمی

پیر چشمی به این صورت است که فرد سالمند به سختی میتواند اجسام نزدیک یا ریز را مشاهده نماید یا در هنگام مطالعه دچار مشکل است. این عارضه درمان خاصی ندارد و فقط استفاده از عینک مخصوص می تواند به سالمندان برای دیدن اجسام نزدیک یا مطالعه کمک نماید.

پیشنهاد می کنیم مقاله هزینه پرستار سالمند در منزل چقدر است؟ را مطالعه نمایید. 

مشکلات بینایی در سالمندان - پیرچشمی

مگس پران یا فلوتر

مشاهده لکه های شناور و کوچک در مقابل چشمان که بیشتر در سالمندان بروز می کند به مگس پران شهرت دارد و بطور طبیعی در برخی سالمندان بروز می کند ولی باید چشم ها توسط چشم پزشک معاینه شوند تا مطمئن شوید که مشکل جدی در کار نیست.

گلوکوم یا آب سیاه

آب سیاه یا گلوکوم بعلت فشار بیشتر از معمول مایعات داخل چشم بوجود می آید که در سالمندان بیشتر دیده می شود و با لیزر، عمل جراحی و قطره های چشمی قابل درمان است. برای اطلاعات بیشتر از این بیماری می توانید مقاله بیماری آب سیاه چشم چیست؟ را مطالعه نمایید.

بیماریهای قرنیه

دیدن هاله نور دور اجسام و احساس درد از نشانه های مشکلات قرنیه در سالمندان است که عامل آن معمولا ضربه به چشم یا عفونت می باشد که با مصرف قطره چشمی که توسط چشم پزشک تجویز می شود قابل درمان است.

آب مروارید

شایع ترین بیماری چشمی در سالمندان آب مروارید است که در آن فضایی ابرآلود روی قرنیه شکل می گیرد که موجب تاری دید آنها میشود. در ابتدای بیماری آب مروارید اثر زیادی روی بینایی ندارد ولی با پیشرفت به مرور زمان اثرات آن روی چشم نمودار می شود.

این بیماری با انجام جراحی قابل درمان است. این مبحث در مقاله بیماری آب مروارید چیست؟ مفصلا توضیح داده شده که اگر علاقمند به دانستن مطالب بیشتری در این زمینه هستید توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه نمایید.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله سالمندی موفق چیست؟ را از دست ندهید. 

مشکلات بینایی در سالمندان - آب مروارید

در پایان

بطور کلی با افزایش سن در سالمندان مشکلات بینایی در آنها بوجود می آید که تشخیص و درمان به موقع آن بسیار مهم است زیرا از دست دادن کیفیت بینایی مشکلات دوران سالمندی را چندین برابر و نگهداری از سالمند را سخت تر می کند.

برای نگهداری از سالمندانی که مشکلات بینایی شدید دارند و قادر به انجام کارهای روزمره خود نیستند بهره گیری از خدمات یک پرستار سالمند در منزل گزینه بسیار مناسبی است.

اعزام پرستار حرفه ای از موسسه امید نرسینگ

شرکت پرستاری امید نرسینگ با تجربه چند ساله و همکاری هر گونه خدمات پرستاری در منزل افراد سالمند و کودک و همراه بیمار در بیمارستان و منزل را انجام می دهد.

اگر چنانچه بیماری دارید که قادر به تحرک در رختخواب نیست و نگهداری ویژه نیاز دارد می توانید از موسسه امید نرسینگ درخواست پرستار نمایید تا با حضور پرستاری حرفه ای و مسئول دیگر نگران دچار شدن بیمار خود به زخم بستر نباشید و در صورتی که بیمار شما قبلا دچار این زخم ها شده است پرستار می تواند به شما در درمان زخم بستر بیمارتان یاری رساند.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید