پرستار سالمند در منزل یا خانه سالمندان؟

پرستار سالمند در منزل- امید نرسینگ

پرستار سالمند در منزل بهتر است یا خانه سالمندان؟ این سوالیست که برای افرادی که والدین مسن در خانه دارند و فرصت رسیدگی به آنها را ندارند پیش می آید. خانه های سالمندان سالهاست که بصورت دولتی و خصوصی در شهرها خصوصا شهرهای بزرگ دایر شده و خدمات ارزنده ای هم به سالمندان عزیز ارائه می دهند.

در چند دهه اخیر مراکز و موسساتی دایر شده اند که وظیفه اعزام پرستار سالمند یا کودک به منازل افراد را دارند تا برای کسانی که مایل نیستند والدین پیر و سالمند و گاها بیمار خود را به خانه سالمندان بفرستند خدمات پرستاری انجام دهند.

ما در این مقاله به بررسی نقاط قوت و ضعف هر یک از این دو گزینه می پردازیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دسته بندی سالمندان :

 • سالمندان جوان که در سنین 60 تا 74 سال قرار دارند.
 • سالمندانی که در سنین 74 تا 90 سال قرار دارند.
 • سالمندان پیر که سن آنها 90 سال به بالاست.

مشکلات و نیازهای سالمندان به چند دسته تقسیم می شود:

– مشکلات روحی دوره سالمندی که شامل: اضطراب، استرس، آلزایمر، روان پریشی، ترس از مرگ، افکار خودکشی، خستگی مفرط، علائم افسردگی، احساس ناکامی، سوگ عزیزان، مشکلات حسی بویژه دیداری و شنیداری، تغییر در الگوی خواب مثل پرخوابی یا کم خوابی

– نیازهای روانی دوره سالمندی که شامل: دریافت مشاوره درمانی، توجه به سالمند از طرف فرزندان و خانواده، توجه به سالمند از طرف جامعه، نیاز به همسر و ازدواج، نیاز به انجام اعمال عبادتی و شرکت در مراسم های مذهبی، نماز و دعا، دریافت مشاوره و صحبت با افراد همسن و سال خود

– نیازهای اقتصادی و اجتماعی سالمندان که شامل : حفظ حرمت سالمندان، داشتن امنیت جسمی و روحی، نیاز به تفریح، داشتن پشتوانه مالی و نیاز به حقوق ماهانه، احتیاجات معیشتی نظیر خوراک و پوشاک و مسکن مناسب.

– نیازهای بهداشتی و جسمی سالمند شامل: داشتن بیمه های درمانی، دریافت مشاوره های درمانی و بهداشتی، داشتن تغذیه مناسب از جمله دریافت ویتامین پروتئین و سبزیجات، انجام چکاپهای منظم نظیر دادن آزمایش و … ، انجام ورزشهای مناسب و سبک، رفتن به استخر و مسافرت، فیزیوتراپی.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله بیماریهای سالمندان را از دست ندهید. 

پرستار سالمند- در منزل

وظایف پرستار سالمند در منزل

 • رسیدگی به درمان و داروی سالمند
 • انجام خریدهای روزانه
 • استحمام و قضای حاجت سالمند
 • تهیه مواد اولیه و غذای سالمند
 • شستشوی لباسها و ظروف
 • مراقبت از روند سلامتی فرد سالمند
 • یادداشت کردن موارد مهم سلامتی و گزارش به پزشک معالج سالمند
 • نظافت و تمیز کردن منزل

مزایای استخدام پرستار سالمند در منزل

 1. پرستار سالمند در منزل کارهایی از قبیل پخت و پز، نظافت، استحمام سالمند، خرید مواد غذایی و … را به عهده دارد.
 2. پرستار سالمند می تواند در منزل خودش زندگی کند و فقط برای انجام کارهای روزانه و در ساعات مشخص به کمک سالمند بیاید و استقلال زندگی خودش را نیز داشته باشد.
 3. همچنین می توان پرستار سالمند در منزل را بصورت شبانه روزی استخدام کرد تا خیالتان از تنها نماندن والدین سالمند خود راحت باشد.
 4. در این گونه نگهداری مانند خانه سالمندان نیست که ساعات مشخصی برای ملاقات وجود داشته باشد و در این حالت سالمند در خانه خود اقامت دارد و در هر ساعتی از شبانه روز و هفت روز هفته می توان به او سرکشی کرده و خانواده و بستگان هم به دیدار او بروند.
 5. هزینه نگهداری سالمند در منزل بسیار به صرفه تر از نگهداری او در خانه سالمندان است.

معایب استخدام پرستار سالمند در منزل

 1. مراقبت از سالمند در منزل اگر چه به صرفه تر است ولی باید برای نگهداری سالمند تجهیزاتی مثل نرده، صندلی چرخدار، بالابر صندلی، رمپ و … را فراهم کرد که هزینه های جانبی زیادی دارند.
 2. پرستاران و کارمندان آژانس های مراقبت از سالمندان در منزل مرتب تغییر می کنند و این موضوع برای سالمند آزار دهنده است زیرا هر چند وقت یک بار باید به فرد جدیدی عادت کند.
 3. برای افراد سالمندی که اجتماعی هستند و نیاز بیشتری به ارتباط با هم سن و سالان خود دارند در خانه ماندن و گوشه گیری از اجتماع بسیار زجر آور است و در این روش نگهداری سالمند مدتها کنج خانه خواهد ماند و با مشکلات افسردگی روبرو خواهد شد.
 4. برخی از سالمندان با حضور یک فرد غریبه در منزل احساس راحتی نمی کنند پس باید در مورد نگهداری از آنها با خودشان مشورت کرد که آیا پرستار را ترجیح می دهند یا خانه سالمندان را.
 5. قبل از استخدام پرستار سالمند در منزل باید تمام هزینه های احتمالی را در نظر گرفت و برای طولانی مدت برنامه ریزی کرد تا مشکلی در تامین هزینه های این کار پیش نیاید.

مقاله پیشنهادی: هزینه استخدام همراه بیمار در بیمارستان 

پرستار سالمند- در خانه

مزایای خانه سالمندان

 1. در خانه سالمندان مراقبت های پزشکی و شخصی در 24 ساعت شبانه روز و هر روز هفته در دسترس سالمند است و این موضوع برای سالمندانی که نیاز مکرر به دارو دارند و اغلب هم مصرف آنها را فراموش می کنند بسیار مهم است. در این مراکز بصورت مداوم پرستارانی برای کمک به سالمندانی که خصوصا در ایستادن و راه رفتن تعادل ندارند وجود دارند.
 2. در بسیاری از خانه های سالمندان افراد متاهل در کنار هم هستند و این برای زوجینی که به وابسته هستند بسیار مهم است. آنها می توانند در کنار هم در خانه سالمندان زندگی کنند و از هم دور نباشند.
 3. اکثر خانه های سالمندان سفرهای زیارتی و سیاحتی و گشتهای یک روزه ارائه می کنند و در داخل مرکز هم ورزش های آرام، باغبانی و پخت و پز برای سالمندانی که توانایی و رغبت به این کار را دارند برگزار می شود.
 4. خانه سالمندان برای افراد سالمندی که نمی توانند تنها زندگی کنند گزینه بسیار قابل اطمینان و امنی است. در صورت نگهداری از آنها در خانه سالمندان از بابت نظافت، تهیه وعده غذایی، مصرف داروها و امور روزمره خیالتان راحت خواهد بود.

معایب خانه سالمندان

 1. خانه سالمندان نسبت به پرستاری سالمند در منزل هزینه های بیشتری دارد زیرا این مراقبتها 24 ساعته و هفت روز هفته است.
 2. در انتخاب خانه سالمندان دقت کنید که نزدیک به محل زندگیتان باشد تا بتوانید زود به زود به آنها سر بزنید زیرا دوری مسافت باعث کاهش رفت و آمدها و دلتنگی سالمندان خواهد شد.
 3. برای برخی سالمندان که بسیار به استقلال خود اهمیت می دهند محیط قانون گذاری شده خانه سالمندان می تواند آزار دهنده باشد و احساس کنند که استقلال خود را از دست داده اند.

پیشنهاد می کنیم مقاله بیماری آلزایمر و مراقبت از آن در خانه را مطالعه نمایید. 

پرستار سالمند- خانه سالمندان

تا اینجا مزایا و معایب هر یک از دو گزینه پرستار سالمند در منزل و خانه سالمندان بررسی شد. حال با توجه به اخلاق، روحیات و نیازهای سالمندان خود و همچنین امکانات مالی خود باید به انتخاب یک گزینه اقدام کرده و راحتی و امکانات بیشتر را برای خود و والدین سالمندنتان فراهم نمایید.

اعزام پرستار حرفه ای برای سالمندان و کودکان در موسسه امید نرسینگ

شرکت امید نرسینگ با تجربه چند ساله و همکاری با موسسه الفاطب، هر گونه خدمات پرستاری و پرستاری افراد سالمند و کودکان شما را انجام می‌دهد.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید