چطور یک پرستار کودک خوب باشیم؟

پرستار کودک خوب - امید نرسینگ

پرستار کودک خوب بودن یک هنر است که شامل مهارتها، توانایی ها، ویژگی های شخصیتی و … می باشد. پرستاری کودک با توجه به مشغله والدین از شغلهای رو به رشد و پرطرفدار است.

برخی از والدین به دلایلی از جمله طولانی بودن ساعت کاری در بیرون از منزل تمایل ندارند که فرزند خود را برای نگهداری به مهد کودک بسپارند و ترجیح می دهند کودک در منزل نگهداری شود تا هم سلامت جسمی او در تماس با کودکان دیگر در معرض خطر قرار نگیرد و هم از محیط خانه دور نشود.

در عین حال افرادی هستند که علاقه به این شغل دارند ولی از کم و کیف آن خبر ندارند و از مزایا و معایب آن چیزی نمی دانند. در این مقاله به این می پردازیم که چطور می توانیم یک پرستار کودک خوب باشیم؟ پس تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

پرستار کودک کیست؟

پرستار کودک فردی است که نگهداری از کودک را در منزل به عهده دارد و در قبال مقدار ساعتی که به این کار مشغول است مزد دریافت می کند. ممکن است زمان یا مکان نگهداری از کودک متغیر باشد که از قبل توسط پدر یا مادر کودک با پرستار هماهنگ می شود.

نوع مسئولیت پرستار با توجه به سن کودک یا تعداد آنها تفاوت می کند. مثلا نگهداری از یک نوزاد که نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد با یک کودک چهار ساله خیلی متفاوت است.

نگهداری از نوزاد مستلزم شیر دادن به موقع، تعویض پوشک، خواباندن نوزاد، تعویض لباسها و … می شود ولی یک کودک چهار ساله نیاز به این مراقبت ها ندارد و به نوعی دیگر باید از او مراقبت کرده و وظیفه بازی کردن با کودک و سرگرم کردن او هم به عهده پرستار کودک است.

پیشنهاد می کنیم مقاله دانستنی های شغل پرستاری کودک را مطالعه نمایید. 

پرستار کودک خوب - بازی با کودک

چطور یک پرستار کودک خوب باشیم؟

برای انتخاب این شغل اول باید شناخت کافی از ویژگیهای شخصیتی خودتان داشته باشید. اگر فردی بی حوصله هستید که طاقت سر و صدای کودکان و جنب و جوش آنها را ندارید اصلا این شغل به شما پیشنهاد نمی شود.

برای این کار باید عاشق کودکان بود و صبر و حوصله کافی در برخورد و وقت گذراندن با آنها به خرج داد. اطلاعات کافی از مسائل تربیتی هم در دنیای امروز بسیار مهم است. دلسوز بودن، شوخ طبع بودن، داشتن روحیه کودکانه و خلاق و … هم از دیگر ویژگیهای بارز یک پرستار کودک خوب به شمار می رود.

در قدیم پرستاری از کودک نیاز به تحصیلات و مدرک خاصی نداشت ولی امروزه داشتن مدرک مرتبط یکی از امتیازات این شغل به حساب می رود. مثلا تحصیلات در زمینه کودکیاری، پرستاری، مددکاری، روانشناسی و رشته های مشابه این برای این شغل بسیار مناسب است.

برخی والدین ترجیح می دهند که پرستار کودکشان تحصیلات دانشگاهی در رشته زبان انگلیسی داشته باشد تا در منزل به کودک آنها زبان هم بیاموزد تا با یک تیر دو نشان بزنند و نخواهند مجددا هزینه کلاس زبان هم بپردازند.

وظایف پرستار کودک خوب :

پرستار کودک علاوه بر اینکه باید ساعتهایی که والدین در منزل نیستند از کودک مراقبت کند تا دست به عمل خطرناکی نزند و به خود یا وسایل منزل آسیبی نزند باید وظایف زیر را نیز انجام دهد:

غذا دادن به کودک:

کودک در سنین پایین معمولا با کمک مادر یا پرستار خود غذا می خورد ولی هر چه بزرگتر می شود نیاز به استقلال در او رشد می کند و می خواهد خودش غذایش را بخورد. پرستار باید ضمن آموزش درست غذا خوردن به کودک به او کمک کند تا غذایش را بخورد.

اگر کودک بد غذاست و عادتهای بدی در غذا خوردن دارد باید با ترفندهایی عادات بد را از او دور کرده و عادات شایسته را جایگزین آنها کند. برخی کودکان تمایلی به خوردن غذا ندارند و اغلب با خوراکی های ناسالم نظیر چیپس و پفک و شیرینی خود را سیر می کنند.

پرستار کودک باید بتواند این موضوع را مدیریت کرده و کودک را به غذا خوردن سالم تشویق کند. تزئین غذا به صورتی که کودک دوست داشته باشد می تواند در این امر به او کمک کند و کودک را تشویق به خوردن نماید.

مقاله پیشنهادی: کرونا در کودکان 

پرستار کودک خوب - غذا دادن

لباس پوشاندن به کودک:

لباسهای نوزاد یا کودکان با سن کم را باید مرتب تعویض کرد چون بواسطه خوردن شیر، آب دهان، غذا و … ممکن است کثیف شود. در کودکان با سنین بالاتر باید به او کمک کرد تا خودش لباسهایش را عوض کند و بتواند به تنهایی از پس کارهای شخصی خود برآید.

در ضمن پرستار کودک در منزل از جنس مخالف 3 سال به بالا باید در این امر دقت بیشتری کرده و سعی کند کودک را تشویق به تعویض لباسها و استفاده از دستشویی به صورت مستقل نماید.

نظافت شخصی کودک و حمام کردن او:

حمام کردن کودک بسیار مهم است زیرا کودکان بواسطه فعالیت زیاد به شدت عرق کرده و حمام کردن و تعویض لباس مرتب برای آنها لازم است.

تعویض پوشک:

تعویض پوشک باید به موقع انجام گیرد تا از سوختگی پای نوزاد و کودک خردسال جلوگیری کند زیرا تعویض دیرهنگام باعث ایجاد عفونت در نوزادان می شود.

آموزش به کودک:

کودکانی که می توانند مهارتهایی نظیر خواندن و نوشتن را بیاموزند می توانند توسط پرستار کودک مورد آموزش اولیه در این زمینه قرار گیرند.

بازی با کودک:

خلاقیت در این امر بسیار مهم است. یک پرستار کودک خوب باید بتواند حتی با چیزهای ساده و پیش پا افتاده با کودک بازی جدیدی ایجاد کند زیرا کودکان بسیار تنوع طلب هستند و حوصله شان از بازیهای تکراری زود سر می رود. پرستار کودک می تواند حتی با کمک کودک دست به ساخت بازیهای جدید بزند و با استفاده از مقوا، چسب، ربان و … وسایل بازی جدید درست کند.

نگهداری از کودک در هنگام بیماری:

پرستار کودک خوب باید بتواند در هنگام بیماری کودک را یاری و مراقبت کند تا هر چه زودتر بهبود حاصل کند. کنترل کردن مصرف داروها و دادن به موقع داروها به کودک هم از وظایف یک پرستار کودک خوب است.

رابطه مناسب با والدین کودک:

یک پرستار کودک خوب باید بتواند ارتباط موثر و خوبی با والدین کودک برقرار کند و از آنها در نگهداری از کودک مشورت بگیرد زیرا آنها بعنوان والدین از عادات فرزند خود بهتر اطلاع دارند و در این زمینه می توانند کمک فکری به پرستار بدهند.

اعزام پرستار حرفه ای برای سالمندان و کودکان در موسسه امید نرسینگ

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

شرکت پرستاری امید نرسینگ ارائه دهنده خدمات پرستاری در منزل افراد سالمند ، کودک ، پرستار بیمار در منزل و همراه بیمار در بیمارستان است . برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید