دانستنی های شغل پرستاری کودک

شغل پرستاری کودک- امیدنرسینگ

شغل پرستاری کودک یک نوع خدمات اجتماعی است که در این شغل افراد با داشتن تجربه و تخصص در امر مراقبت و نگهداری از کودکان زیر 6 سال در ساعت های مشخصی از روز در منزل والدین کودک حضور پیدا کرده و نگهداری و مراقبت از کودکشان را به عهده می گیرند.

والدین گاها به دلیل اینکه شاغل هستند و یا فرصت رسیدگی به کودک را ندارند از خدمات پرستار کودک در منزل بهره می گیرند. شغل پرستاری کودک در همه کشورهای دنیا وجود دارد و تقریبا همه آنها وظایف مشابهی را به عهده دارند.

امروزه به دلیل شاغل بودن و عدم حضور در خانه در ساعات طولانی از روز خیلی از خانمها ترجیح می دهند که پرستار کودک استخدام نمایند اما پیدا کردن فردی با مسئولیت و متخصص در این امر شاید مشکل به نظر برسد.

برخی مراکز و شرکتها که ارائه دهنده خدمات پرستاری کودک هستند با استخدام پرستارهای حرفه ای و دادن آموزشهای لازم به آنها شما را در انتخاب فرد بهتر یاری می کنند. در این مقاله تلاش می کنیم شما را بیشتر با شغل پرستاری کودک آشنا کنیم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چرا و چه موقع باید پرستار کودک استخدام کنیم؟

بعضی از افراد تصور می کنند که استخدام پرستار کودک کار درستی نیست و بدلیل نگرانی از سلامت فرزندان و نداشتن اعتماد به پرستاران این کار را اشتباه می پندارند ولی بعضی مواقع این خدمات ضروری هستند و چه بسا شرایط رشد بهتری را برای فرزندان فراهم کنند.

بعضی مواقع خانواده دچار این چالش می شوند که بین استخدام پرستار کودک و گذاشتن بچه در مهد یکی را انتخاب کنند. استخدام پرستار کودک که تخصص و تجربه بالایی در این زمینه ها داشته باشد به مراتب خیلی بهتر است زیرا بهداشت و سلامتی و شرایط تربیتی او بهتر تضمین می شود.

شغل پرستاری کودک مردانه است یا زنانه؟

در شغل پرستاری کودک کمتر مردی را می توان یافت و بعنوان پرستار کودک پذیرش کرد. زیرا همان طور که مادر در رشد و تربیت و نگهداری کودک نسبت به پدر توانایی و مهارت بیشتری دارد یک پرستار کودک خانم هم می توانند همانند یک مادر کودک شما را نگهداری کند. کار نگهداری و مراقبت از کودکان با روحیه مردان چندان سازگار نیست و در همه جای دنیا این شغل نوعی شغل زنانه است.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله اصول مراقبت کودکان را از دست ندهید. 

شغل پرستاری کودک- استخدام

معیارهای انتخاب پرستار کودک مناسب

والدین برای استخدام پرستار کودک دو چالش اصلی دارند. اول اینکه استخدام پرستار کاربلد و عالی کمی گران است و دوم اینکه استخدام پرستار تازه کار و بی تجربه می تواند مشکلاتی را برای کودک به وجود آورد. البته معیارهایی وجود دارد که در هنگام استخدام پرستار کودک باید به آنها توجه کرد که شامل:

 • تحصیلات و تخصص از معیارهای انتخاب پرستار کودک می باشد. هرچند خیلی از پرستاران کودک دارای تحصیلات دانشگاهی و مرتبط نیستند ولی اگر فردی تحصیلات در این زمینه داشت قطعا ارجحیت دارد.
 • داشتن تجربه در این شغل هم بسیار مهم است. او باید تجربه نگهداری از کودکی همسن و سال کودک شما را داشته باشد تا در مواقع لزوم بداند که باید چه کاری انجام دهد زیرا کودکان در سنین مختلف نیازهای متفاوتی دارند.
 • داشتن رفتار خوب و نیکو از معیارهای دیگر است. صبر و حوصله و آرامش پرستار کودک می تواند به کودک شما نیز آرامش دهد و از استرس های کودک و حتی خود شما بکاهد.
 • سن پرستار در انتخاب تاثیر ناچیزی دارد زیرا چه بسا افراد جوانی که آرامش و تجربه یک فرد میانسال را ندارند. پس در افراد مختلف جداگانه باید بررسی شود و چندان ربطی به سن و سال پرستار ندارد.

وظایف پرستار کودک

 1. نگهداری و مراقبت از کودک در ساعتهای کاری تنظیم شده در قرارداد استخدام
 2. حمام کردن بچه
 3. پوشاندن لباس کودک
 4. غذا دادن به کودک
 5. سرگرم کردن و بازی کردن با کودک
 6. تعویض به موقع پوشک کودک خردسال
 7. آموزش رفتارها و مهارتهای درست به کودکان 3 تا 6 سال
 8. ایجاد امنیت روانی کودک
 9. عدم انجام رفتارهای زشت یا به کار بردن کلمات ناروا در مقابل کودک
 10. مراقبت های بهداشتی از کودک خصوصا در هنگام بیماری کودک
 11. استفاده از روشهای روانشناسی برای تربیت کودک

مقاله پیشنهادی: مزایا و معایب داشتن پرستار کودک

شغل پرستاری کودک- تحصیلات

مهارتهای مورد نیاز پرستار کودک

 1. مسئولیت پذیر بودن پرستار کودک
 2. علاقه به شغل و حرفه خود
 3. داشتن خلاقیت و ابتکار در بازی با کودک
 4. علاقه به وقت گذاشتن و بازی با کودکان
 5. اطلاع از مراقبت های بهداشتی و شرایط سلامت کودک
 6. آشنایی با روشهای اصولی تربیتی کودکان خصوصا در سنین پایین تر
 7. داشتن انگیزه برای تربیت صحیح و پیشرفت کودکان
 8. داشتن حس شوخ طبعی
 9. درک اجتماعی مناسب داشتن
 10. داشتن تحمل بالا و صبر
 11. توانایی تحمل فشار و استرس
 12. داشتن تحصیلات دیپلم به بالا در رشته های مرتبط
 13. داشتن سن مناسب

میزان درآمد پرستار کودک

تعیین میزان درآمد و حقوق پرستار کودک به مواردی نظیر تخصص پرستار، تجربه او در زمینه پرستاری و نگهداری کودک، تحصیلات، شرایط کار و تعداد بچه ها بستگی دارد.

البته عوامل دیگری هم در این مورد تاثیرگذار است مثل سن پرستار که نسبتا تاثیر کمتری است. البته در هنگام تنظیم قرارداد باید میزان حقوق توافق شده در آن قید شود تا طرفین بعدا دچار مشکل نشوند.

سختی ها و چالش های شغل پرستاری کودک

– سختی مراقبت و پرستاری از کودکان:

سر و کله با کودکان خصوصا در سنین پایین سختی های زیادی دارد زیرا کودک در سن پایین بدن حساسی دارد و کوچکترین ضربه و برخورد با اشیا می تواند منجر به یک آسیب جدی در او شود و همچنین بدن او نسبت به عدم رعایت بهداشت و برخی مواد غذایی می تواند واکنشهای بدی از خود نشان دهد که هر یک می تواند پرستار کودک را با چالش روبرو کند.

– کودکان اذیت کار:

برخی کودکان در سنین پایین شلوغ بوده و یک جا بند نمی شوند یا در پی آزار و اذیت کودکان دیگر یا حیوانات بر می آیند. آرام کردن و کنترل این کودکان گاهی می تواند کار بسیار دشواری باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله هزینه استخدام پرستار کودک در سال 1401 را مطالعه نمایید. 

شغل پرستاری کودک- بازی

– ساعت کاری:

در مورد ساعت کاری باید ابتدای کار و در قرارداد توافق شود تا بعدا مشکلی پیش نیاید. زیرا بعضی والدین عادت دارند بدون هماهنگی دیرتر به منزل بیایند یا برنامه کاری منظمی ندارند و این پرستار کودک را در تحویل دادن به موقع کودک و رسیدگی به امور خود دچار مشکل می کند.

– اضافه کاری:

باید در قرارداد استخدام قید شود که در صورت اضافه کاری حقوق و مزایای دریافتی چقدر باید باشد تا پرستار در صورت اضافه کاری انتظار حقوق بالاتر را داشته باشد.

– تعطیلات و مرخصی ها:

این موارد هم باید در قرارداد قید شود. با توجه به اینکه در نبود پرستار کودک والدین شاغل دچار مشکل نگهداری از کودک می شوند پس باید روزهای مرخصی از قبل مشخص شود تا مشکلی در نگهداری از کودک پیش نیاید.

اعزام پرستار حرفه ای برای سالمندان و کودکان در موسسه امید نرسینگ

شرکت امید نرسینگ با تجربه چند ساله و همکاری با موسسه الفاطب، هر گونه خدمات پرستاری و پرستاری افراد سالمند و کودکان شما را انجام می‌دهد.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید