سالمند آزاری چیست؟ و مصادیق سالمند آزاری کدامند؟

سالمند آزاری - پیشگیری

واژه سالمند آزاری مدت زیادی نیست که به گوش می خورد زیرا در کشور ما ایران از گذشته های دور سالمندان دارای عزت و احترام زیادی بودند و این واژه نامانوس بود. اما امروزه متاسفانه شاهد نمونه های زیادی از سالمند آزاری هستیم. حال باید این واژه را تعریف کنیم و راهکارهای مبارزه با آن را بیاموزیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات خود را در این مورد افزایش دهیم.

سالمند آزاری - سالمند آزاری چیست

سالمند آزاری چیست؟

هر گونه رفتار یا عملی که از شخصی که مراقب سالمند است بصورت خودآگاه و یا ناخودآگاه سر بزند و منجر به افت کیفیت در زندگی فرد سالمند شود مصداق بارز سالمند آزاری است.

کمبود دارو یا مصرف بیش از اندازه، عدم تغذیه سالمند با غذاهای سالم و مقوی، مراقبت نکردن از زخمهای بدن و زخم بستر در سالمند، عدم توجه به بهداشت سالمند مانند تعویض نکردن به موقع پوشک، حمام نکردن به موقع و … همه مصادیقی از سالمند آزاری است.

علاوه بر اینها صدمات جسمی مثل شکستگی و کوفتگی و همچنین ایجاد استرس در او هم می تواند برایش آسیب های جسمی و روانی به همراه داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله هزینه پرستار سالمند در منزل چقدر است؟ را مطالعه نمایید. 

سالمند آزاری - مصادیق آزار

مصادیق سالمند آزاری

 1. عدم توجه به ساعت استفاده داروها و میزان دوز مصرفی آنها خصوصا در سالمندانی که خود قادر به مدیریت مصرف داروهای خود نیستند.
 2. توجه نکردن به تغذیه سالمندان از نظر مواد سالم ، مغذی، حاوی ویتامین و پروتئین های لازم برای بدن او. این بی توجهی هم شامل طبخ و تهیه غذا و هم شامل زمان غذا دادن به سالمند می باشد. برخی مواقع غذا تهیه می شود ولی در زمان تغذیه سالمند اهمال می شود و سالمند دچار ضعف و بی حالی میشود. این موضوع خصوصا برای سالمندان ناتوان، فاقد توانایی تکلم، وابسته به تخت و … شدیدتر است.
 3. عدم توجه به حمام کردن درست و اصولی و به موقع سالمند به این صورت که سالمند روزهای متوالی حمام نمی شود یا تمیز و درست این کار انجام نمی شود که موجب نارضایتی او از عدم نظافتش می شود.
 4. تعویض نکردن به موقع پوشک برای سالمندانی که بی اختیاری ادرار و مدفوع دارند به طوری که این کار منجر به ایجاد بوی نامطبوع و در پی آن عفونت مجاری ادراری در آنها خواهد شد.
 5. برخورد و رفتار پرخاشگرانه با سالمند شامل داد زدن بر سر او، تحقیر کردن او، ناسزا گفتن، صدمه بدنی و در کل هرگونه خشونت کلامی و رفتاری که موجب رنجش و آزار سالمند شود.
 6. سوء استفاده های جنسی از سالمند که خصوصا در سالمندانی که توانایی تکلم، حرکت یا دفاع از خود را ندارند.
 7. تنها گذاشتن طولانی مدت سالمند، عدم ایجاد سرگرمی مورد نیاز او، عدم توجه به علایق او، صحبت نکردن با او و در کل هرگونه رفتاری که باعث به انزوا رفتن سالمند و ایجاد افسردگی در او گردد.
 8. عدم توجه و دقت در انتخاب پرستار سالمند و نظارت نکردن بر کار پرستاری وی که در مواردی منجر به سالمند آزاری توسط پرستار می گردد.
 9. مورد هجمه قرار گرفتن سالمند از نظر مالی نیز سالمند آزاری است. به این صورت که فرزندان یا اطرافیان با نیرنگ و حیله اموال سالمند را با اثرانگشت، نوشته جعلی و دیگر کلک ها از دست او خارج کرده و او را از نظر مالی تحت فشار قرار می دهند.

مقاله پیشنهادی: تاثیر رژیم غذایی مناسب بر سلامت سالمندان 

سالمند آزاری - انواع آزار

راهکارهای پیشگیری از سالمند آزاری در جامعه

 • ایجاد کمپین های آگاهی در مورد سالمند آزاری بصورت عمومی و حرفه ای
 • برنامه های آگاهی رسانی در رسانه ها و مدارس
 • پرورش مددکاران یا افرادیکه بتوانند از بیماران و سالمندان معلول و مجنون مراقبت نمایند.
 • تشکیل گروههای خودیاری
 • ایجاد پناهگاههای اضطراری و خانه های امن برای سالمندانی که مورد آزار قرار می گیرند.
 • برنامه های روان شناختی برای سوء استفاده کنندگان و افرادی که دست به سالمندآزاری می زنند.
 • اجباری شدن گزارش سواستفاده از سالمند به مقامات قضایی
 • بهبود یا تعریف دوباره استانداردها برای مراکز مراقبت سالمندان
 • افزایش حقوق و مزایای پرستاران سالمندان و تعدیل ساعات کاری برای کاهش فشار کاری و مالی روی آنها زیرا برخی افرادیکه کار پرستاری از سالمندان را می کنند از موقعیت مالی پایینی برخوردارند و در نتیجه عدم رضایت شغلی و کافی نبودن درآمد، در نگهداری از سالمند عمدا یا سهوا دچار کم کاری می شوند.
 • و …

و اما برای افرادیکه اقدام به استخدام پرستار سالمند می کنند لازم است نسبت به موسسه پرستاری مربوطه شناخت داشته و موسسه ای را انتخاب کنند که از اعتبار و سابقه کافی در زمینه پرستاری برخوردار بوده و نظارت لازم روی رفتار و عملکرد پرستاران خود داشته باشد.

موسسه امیدنرسینگ با سالها سابقه در زمینه اعزام پرستار کودک، سالمند و بیمار این اطمینان را به شما می دهد که تنها پرستارانی را در استخدام خود نگه می دارد که دارای اخلاق حرفه ای هستند و بر کار و رفتار آنها نظارت دائمی وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله بیماریهای سالمندان را از دست ندهید. 

سالمند آزاری - آزار مالی

سخن پایانی

با توجه به اینکه جامعه ما رو به پیری است و در سالهای آتی شاهد افزایش بی رویه جمعیت سالمندان خواهیم بود باید از هم اکنون تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شود و آموزشهای لازم برای برخی موارد به اقشار مختلف جامعه داده شود.

خیلی از افراد موارد گفته شده در بالا را از مصادیق سالمند آزاری نمی دانند در صورتیکه هر عملی که منجر به آزار و اذیت روانی، جسمی و اجتماعی سالمند شود مصداق بارز آن است. توجه به کرامت انسانی یک سالمند منجر می شود تا رفتار خود را در مقابل او تصحیح کرده و رعایت حال او را در همه امور داشته باشیم.

اعزام پرستار حرفه ای از موسسه امید نرسینگ

شرکت پرستاری امید نرسینگ با تجربه چندین ساله هرگونه خدمات پرستار سالمند در منزل ، پرستار کودک در منزل ، همراه بیمار و … را انجام می دهد

اگر چنانچه بیماری دارید که قادر به تحرک در رختخواب نیست و نگهداری ویژه نیاز دارد می توانید از موسسه امید نرسینگ درخواست پرستار نمایید تا با حضور پرستاری حرفه ای و مسئول دیگر نگران دچار شدن بیمار خود به زخم بستر نباشید و در صورتی که بیمار شما قبلا دچار این زخم ها شده است پرستار می تواند به شما در درمان زخم بستر بیمارتان یاری رساند.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید