نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل

نگهداری از سالمند - امیدنرسینگ

امروزه با کاهش زاد و ولد در چند دهه گذشته و بالطبع پیر شدن جمعیت در جوامع مختلف روبرو هستیم. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست و طبق سیاست های کاهش جمعیت که از دهه هفتاد رخ داد شاهد پیری جمعیت هستیم. در این سالها چالش نگهداری از سالمند باعث بوجود آمدن خانه های سالمندان، موسسات خدمات پرستاری و اعزام پرستار زیادی شده است.

موسسه اعزام پرستار امیدنرسینگ یکی از این موسسات خدمات پرستاری است که توانسته با سابقه ای درخشان و استخدام پرستارهای حرفه ای و کاربلد همواره رضایت مشتریان خود را بدست آورد. در این مقاله با خدمات این شرکت بیشتر آشنا خواهیم شد. پس ما را تا پایان مطلب همراهی فرمایید.

مزایای پرستاری و نگهداری از سالمند در منزل

 • کیفیت مراقبت از سالمند به طرز چشمگیری افزایش می یابد.
 • آسایش سالمند بیشتر است.
 • نیازی به تحمل ترافیک شهری نیست.
 • خطر ابتلا به انواع بیماریها و عفونت ها کاهش پیدا می کند.
 • با توجه به ناتوانی و کم توانی سالمندان نیازی به جابه جا کردن آنها نیست.
 • از بستری غیر ضروری سالمند در بیمارستان یا درمانگاه پیشگیری می شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله هزینه پرستار سالمند در منزل چقدر است؟ را مطالعه نمایید. 

نگهداری از سالمند - مزایا

وظایف یک پرستار سالمند شبانه روزی

 1. لباس پوشاندن و حمام کردن سالمند
 2. دادن داروهای سالمند
 3. شستن لباسها و ملحفه ها و تمیز کردن محیط اطراف سالمند
 4. پخت غذا طبق رژیم غذایی تجویز شده برای سالمند
 5. کمک به امور شخصی سالمند در طی شبانه روز
 6. انجام خریدهای کوچک برای منزل (در صورت نیاز)
 7. همراهی با سالمند جهت تفریحات بیرون از خانه (در صورت نیاز)
 8. سرگرم کردن و همنشینی با سالمند مثل صحبت کردن، کتاب خواندن و …
 9. کمک به انجام تمرینات ورزشی توسط سالمند
 10. در صورت بروز حادثه برای سالمند تماس با اورژانس و خانواده او
 11. انجام مراقبتهای پس از عمل های جراحی در صورت نیاز

چرا نگهداری از سالمند در منزل بهتر از خانه سالمندان است؟

بسیاری از سالمندان ترجیح می دهند در سالهای پایانی عمر را در منزل شخصی خود سپری کنند تا در خانه سالمندان نگهداری شوند. البته نباید خدمات مفید خانه های سالمندان را نادیده گرفت چرا که برخی سالمندان به دلیل اینکه فرزندی ندارند یا فرزندانشان قادر به نگهداری از آنها نیستند و یا ناتوانی هایی دارند که بایستی مراقبت زیادی از آنها شود خود ترجیح می دهند که در خانه سالمندان باشند و همین طور برای اینکه تنها نباشند و هم صحبت هایی داشته باشند خانه سالمندان را ترجیح می دهند.

برای سالمندانی که ترجیح می دهند در منزل خود زندگی کنند استخدام پرستار سالمند بصورت روزانه یا شبانه روزی بهترین راه است. چه بسا استخدام پرستار از هزینه های خانه سالمندان بسیار کمتر است. اما باید پرستاری را برای سالمند انتخاب کرد که علاوه بر مهارت، حوصله و صبر فردی مسئولیت پذیر باشد و بتوان به او از هر نظر اطمینان کرد.

شرکت خدمات پرستاری امیدنرسینگ با سالها سابقه در امر اعزام پرستار به خوبی پرستاران خود را آنالیز کرده و افرادی را به استخدام خود در می آورد که بتوانند رضایت خاطر سالمندان، بیماران و خانواده های آنها را بدست آورند.

نگهداری از سالمند - وظایف پرستار

ویژگی های پرستار سالمند

1-احترام به سالمند:

همانطور که می دانیم برای خیلی از افراد شروع سالمندی مساوی است با از دست دادن برخی توانایی ها و مهارتها. بسیاری از افراد در این برهه از زمان توانایی ذهنی و جسمی خود را به دلایل گوناگون از دست می دهند که قبول این مسئله گاها بسیار برایشان دشوار است.

یک پرستار سالمند باید کرامت انسانی یک فرد سالمند را محترم شمرده و حتی در صورت از دست دادن توان ذهنی او را مانند یک فرد سالم ببیند و با او برخورد مناسب و در شان یک انسان داشته باشد.

این ویژگی تنها در افرادی دیده می شود که دارای خصائلی نظیر محبت، صبر و مهربانی هستند و در همه حال خداوند را حاضر و ناظر اعمال خود می بینند.

2-مهارت های ارتباطی:

برخی سالمندان در این دوره در انزوا فرو می روند و تمایل به هم کلام شدن با افراد دیگر یا شرکت در مجالس و محافل خانوادگی و دوستانه را ندارند. یک پرستار ماهر باید از مهارتهای ارتباطی خوبی برخوردار باشد و بتواند با سالمند ارتباط درست و موثری برقرار کند و در حد امکان او را از انزوا خارج کند. صحبت کردن، محبت کردن، پرداختن به برخی سرگرمی ها و … می تواند در این ارتباط موثر باشد.

3-انعطاف پذیری:

پرستار باید در عین اینکه برنامه ای منظم از نظر خواب، تغذیه، دارو و سرگرمی برای سالمند در نظر می گیرد در این برنامه انعطاف پذیر هم باشد. همچنین باید به آزادی های فردی سالمند احترام گذارد.

سلیقه و نظر او را در مورد مسائل جویا شد مثلا در مورد لباس پوشیدن، نوع غذا، سرگرمی مورد علاقه و … در نظر گرفته شود. پرستار سالمند نباید خشک و عصا قورت داده عمل کند و با جدیت بیش از حد سالمند را آزرده خاطر کند.

4- خلاقیت:

همانطور که می دانید خلاقیت در هر شغل و حرفه ای می تواند منجر به موفقیت و احساس رضایت در آن شغل و حرفه شود. شغل پرستاری سالمند هم از این قاعده مستثنی نیست.

پرستار می تواند با ایجاد خلاقیت در شغل خود و در نحوه نگهداری از سالمند روند زندگی او را از یکنواختی خارج کند و این شغل را برای خود نیز لذت بخش نماید زیرا شغل پرستاری سالمند در نظر عموم شغلی کسالت آور محسوب می شود ولی پرستار با خلاقیت می تواند شور جوانی را در خود و در فرد سالمند زنده کرده و علاوه بر کسب درآمد برای خود اوقات خوب و خوشی را برای سالمند فراهم کند.

5-قدرت تشخیص:

یک پرستار کارآزموده و خوب چشم تیزبین و قدرت تشخیص بالایی دارد زیرا نگهداری از سالمندان به دلیل داشتن بیماریهای گوناگون باید با دقت انجام شود تا اگر وخامتی در اوضاع آنها مشاهده شد سریعا با پزشک و مراکز درمانی تماس گرفته شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله بیماریهای سالمندان را از دست ندهید. 

نگهداری از سالمند - ویژگیهای پرستار

سخن پایانی

در مقاله بالا سعی شد ویژگیهای شغل پرستاری سالمند به اختصار بیان شود ولی باید این را در نظر داشت که برای انتخاب هر شغلی باید ابتدا فرد شناخت کاملی از شخصیت خود داشته باشد چرا که ممکن است شغلی برای یک فرد شغل ایده آل و برای دیگری جهنمی بیش نباشد.

شغل پرستاری سالمند هم نیاز به صبور بودن، مهربان بودن، منعطف بودن و پایبندی به سایر اصول انسانی را دارد که امید است افرادیکه این شغل را انتخاب می کنند از آن برخوردار باشند.

اعزام پرستار حرفه ای از موسسه امید نرسینگ

شرکت پرستاری امید نرسینگ هرگونه خدمات پرستاری در منزل مانند پرستاری افراد سالمند و پرستار کودک در منزل ، همراه و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان را ارائه می دهد.

اگر چنانچه بیماری دارید که قادر به تحرک در رختخواب نیست و نگهداری ویژه نیاز دارد می توانید از موسسه امید نرسینگ درخواست پرستار نمایید تا با حضور پرستاری حرفه ای و مسئول دیگر نگران دچار شدن بیمار خود به زخم بستر نباشید و در صورتی که بیمار شما قبلا دچار این زخم ها شده است پرستار می تواند به شما در درمان زخم بستر بیمارتان یاری رساند.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید