خدمات پرستاری شامل چه مواردی می شود؟

خدمات پرستاری - امید نرسینگ

پرستار به فردی اطلاق می شود که مراقبت کننده، کمک کار و یاری رسان است به فردی که نیاز به این خدمات دارد. این فرد می تواند بیمار، سالمند یا کودک باشد.

خدمات پرستاری می تواند شامل کارهای روزمره فرد باشد که خودش قادر به انجام آن نیست نظیر خوراندن آب و غذا و قرص و داروی تجویز شده و یا رعایت نظافت روزانه و یا انجام مراقبتهای پزشکی نظیر تزریقات، پانسمان، سرم تراپی، فیزیوتراپی و …

ما در این مقاله قصد داریم در مورد خدمات پرستاری بیشتر بدانیم پس اگر علاقمند هستید با این مبحث بیشتر آشنا شوید و با یک مرکز پرستاری حرفه ای آشنا شوید با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی: خدمات پرستاری در بیمارستان

خدمات پرستاری - تعریف خدمات پرستاری

خدمات پرستاری چیست؟

خدمات پرستاری شامل مراقبت و نگهداری از سالمند یا بیمار، کارهای خانه و نظافت است و اگر بیمار نیاز به تزریقات و سایر مراقبت های پزشکی داشته باشد نیز از دسته خدمات پرستاری محسوب می شود. البته فرد پرستار باید حتما مجوزهای لازم را داشته باشد و از مهارت کافی در این زمینه ها برخوردار باشد.

تفاوت خدمات پرستاری با پرستار سالمند چیست؟

– پرستار سالمند نگهداری از سالمندانی را به عهده دارد که به مراقبت شبانه روزی نیاز ندارند ولی در مسائلی مثل غذا خوردن، حمام کردن، یادآوری داروها، لباس پوشیدن و نشست و برخواست از روی تخت نیاز به کمک فردی دارند. پرستار سالمند کلیه این امور را برای سالمند انجام می دهد.

– خدمات پرستاری شامل مراقبت از بیمار است و تنها توسط پرستارانی که مجوز این کار را داشته باشند قابل انجام است. این نوع از پرستاری و مراقبت بیشتر در بیمارستانها، خانه های سالمندان، انجمن های زندگی کمکی و … که تایید شده باشند قابل انجام است.

پیشنهاد می کنیم مقاله معرفی یک مرکز پرستاری در تهران را مطالعه نمایید.

خدمات پرستاری - فرق خدمات پرستاری با پرستار سالمند

لیست خدمات پرستاری در منزل

1- خدمات پرستاری و نگهداری از کودک :

این خدمات برای مادرانی که شاغل هستند یا توانایی نگهداری از فرزندان خود در خانه را به تنهایی ندارند می تواند مفید باشد. همچنین برای مادران جوان که به تازگی مادر شده اند و تجربه لازم در مورد نگهداری از نوزاد را ندارند یک پرستار کودک می تواند علاوه بر کمک به مادر به آموزش مهارتهای لازم به او بپردازد.

2- خدمات پرستاری و نگهداری از سالمند :

سالمندان اغلب دچار بیماریهای دوره سالمندی هستند و برخی از آنها از انجام امور روزمره خود نیز ناتوان می شوند. برای کمک و نگهداری از این سالمندان می توان از خدمات پرستاری در منزل استفاده کرد و با این روش سالمند در منزل خود احساس آرامش بیشتری می کند و دریافت خدمات پرستاری در منزل خودش را به خانه سالمندان ترجیح می دهد.

بیشتر بخوانید: استخدام پرستار خصوصی کودک در منزل

خدمات پرستاری - لیست خدمات

3- خدمات نگهداری و پرستاری از بیمار :

در برخی بیماران بعد از گذراندن دوره درمان در بیمارستان بایستی مدتی هم در منزل بستری باشند و ادامه روند درمان را در منزل سپری کنند. مراقبت و پرستاری از برخی بیماران نیاز به مهارتهای خاصی دارد که از عهده یک پرستار ساخته است زیرا این پرستاران در زمینه های خدمات پزشکی و پرستاری دوره های لازم را گذرانده و دارای مجوز می باشند.

4- خدمات همراه بیمار در بیمارستان :

برای بیمارانی که قرار است در بیمارستان بستری شوند اغلب نیاز به همراه است که معمولا از خانواده فرد بیمار یک نفر این مسئولیت را بعهده می گیرد. ولی افرادی که به دلایلی فردی را برای این کار ندارند می توانند از خدمات پرستاری و همراه بیمار مراکز اعزام پرستار استفاده کنند.

5- ارائه خدمات اروژانس:

بسیاری از خدمات اروژانسی در منزل قابل انجام است و نیازی نیست که بیمار یا سالمند را با زحمت و در ترافیک و با زحمت زیاد به بیمارستان یا مراکز درمانی رساند.

پیشنهاد امید نرسینگ: نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل 

خدمات پرستاری - خدمات مراقبتی

6- ارائه خدمات مراقبتی و بالینی در منزل :

انجام اموری نظیر سرم تراپی، تزریقات، پانسمان و تعویض آن، تعویض لوله معده، کشیدن بخیه و … در این خدمات قابل انجام است.

7- مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان در منزل :

که شامل بیمارانی است که نیاز به مراقبت 24 ساعته دارند و تحت شیمی درمانی و رادیوتراپی قرار گرفته اند.

8- پرستاری از معلولین حرکتی و جسمی :

نگهداری از افرادیکه دارای آسیب های نخاعی هستند و توان حرکت ندارند و یا سالمندانی که به سختی می توانند حرکت کنند و یا معلولین ذهنی شامل این خدمات می شود.

9- مراقبت و نگهداری از بیماران خاص:

نگهداری از برخی افراد که دارای بیماری هایی نظیر آلزایمر و دمانس، ام اس و … هستند از این نوع خدمات محسوب می شود.

سخن پایانی:

دریافت خدمات پرستاری در منزل بسیار راحت تر از روشهای دیگر نگهداری و مراقبت از بیمار، سالمند و کودک می باشد که اگرچه در ابتدا پرهزینه تر به نظر برسد ولی در نهایت به نفع بیمار و خانواده او خواهد بود.

بیشتر بدانید: اصول مراقبت از بیمار در منزل

خدمات پرستاری - بیماران خاص

اعزام پرستار حرفه ای از موسسه امید نرسینگ

شرکت امید نرسینگ هرگونه خدمات پرستاری در منزل مانند پرستار کودک و سالمند در منزل و همچنین پرستار بیمار در بیمارستان و منزل را ارائه می دهد.

اگر چنانچه بیماری دارید که قادر به تحرک در رختخواب نیست و نگهداری ویژه نیاز دارد می توانید از موسسه امید نرسینگ درخواست پرستار نمایید تا با حضور پرستاری حرفه ای و مسئول دیگر نگران دچار شدن بیمار خود به زخم بستر نباشید و در صورتی که بیمار شما قبلا دچار این زخم ها شده است پرستار می تواند به شما در درمان زخم بستر بیمارتان یاری رساند.

تمام کارکنان شرکت امید نرسینگ از تجربه و مهارت بالایی برخوردار بوده و زیر نظر کارشناسان موسسه توانبخشی فعالیت می کنند. هدف ما رضایت شما و بهبود وضعیت سلامتی عزیزان شما است.

خدمات مرکز پرستاری امید

خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید
خدمات پرستاری امید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید